A Világbank szerdán kiadott jelentése, a "Doing Business 2015" az alapján rangsorol 189 országot, hogy mennyire könnyen tudnak működni az adott országban a magánvállalatok. Magyarország a rangsor 54. helyén van, négy helyet javított az előző évi jelentéshez képest, ám ez a helyezés kevés: üzleti szempontból még Ruanda is vonzóbbnak számít. A régiós versenytársaink közül szinte mindenki lehagyott minket. Bulgária a rangsorban 38., Románia a 46. helyet szerezte meg, szemben Magyarország 54. helyezésével. Csehország a 44., Szlovákia a 36. Ausztria a 21.
A ranglista itt megtekinthető!
A különböző almutatók közül a hitelszerzés könnyítésénél volt a legnagyobb előrelépés az elmúlt évben. Ezen a listán Magyarország most a 17., korábban az 55. volt. Az adózási helyzetet mutató listán a 95. helyről a 88. helyre lépett előre Magyarország. (A bürokratikus terhek viszont olyan elemekkel nőhetnek jelentősen, mint a reklámadóhoz kapcsolódó adminisztrációs kötelezettség.)
Az építési engedélyek beszerzésénél (103. hely), a szerződések érvényesítésénél (20. hely) és a fizetésképtelenné vált vállalatok helyzetének rendezésénél (64. hely) nem volt változás. Az elektromos áram beszerzésénél (162. hely), az ingatlanok bejegyzésénél (52. hely), a kisebbségi tulajdonosok védelménél (110. hely) és a határon túli kereskedelem kategóriájában (72. hely) kis romlás volt. A legnagyobb visszaesés az új vállalkozások beindításánál volt, ez nehezebbé vált, itt a 24. helyről az 57. helyre lépett vissza Magyarország. Az adminisztrációs ügyintézés ideje a régiós átlagnál gyorsabb, de a költségek nagyobbak, és arányaiban különösen nagy a minimálisan megkövetelt tőkeösszeg a vállalatalapításhoz.
Az ország helyzetét összefoglaló rövid elemzésben is kiemeli a Világbank a cégalapítás megnehezedését, mint kedvezőtlen változást, de jónak tartja a fedezett hitelügyletek új jogi szabályozását, illetve a járműadó csökkentését és egyes 2010-ben bevezetett különadók eltörlését.
A legjobban teljesítő országok adataihoz viszonyított magyar DTF (distance to frontier) mutató 66,82 százalékról 68,79 százalékra nőtt, azaz Magyarország nem csak abszolút szinten, hanem relatív értelemben is javított helyzetén. Világszinten a felmérés szerint 123 államban javult a vállalkozói környezet 2013 júniusáról 2014 júniusára. Összesen 230 gazdasági reform volt, amely segítette a vállalkozásokat, ebből 145 az adminisztrációs eljárásokat egyszerűsítette, 85 a jogbiztonságot növelte.