Továbbra is számos kihívással szembesülnek a haltermelők
Magyarországon több mint 25 ezer hektárnyi vízterületen működnek tógazdaságok. A hazai haltermelők helyzetét idén elsősorban a nyár második felében tomboló aszály rontotta, ami elsősorban a vízutánpótlási problémákban, a vízminőség romlásában öltött testet. A magas vízhőmérséklet a minőségromáson kívül felgyorsította a halak anyagcseréjét is, ami többlettakarmányt igényelt, miközben a testtömeg-gyarapodás elmaradt az átlagtól.
Dr. Németh István ugyanakkor számos további, éveken túlmutató problémára is felhívta a figyelmet:
- Az ökológiailag védett ragadozók – különösen a kormoránok – egyre növekvő károkat okoznak. Távoltartásuk jelenleg kizárólag riasztási módszerekkel oldható meg, ami egy-egy nagyobb halgazdaságnak éves szinten milliós többletköltséget okoz. Mivel a vizek télen már alig fagynak be, az északabbról érkező kormoránok pusztítása szinte az egész téli szezonban tetten érhető.
- Noha az ágazatot támogató Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz) immár tartalmaz ökológiai kompenzációs kifizetést (amely meg sem közelíti az átlagos hektáronkénti szántóföldi támogatás mértékét), ez az összeg azonban korántsem képes fedezni a ragadozók okozta károkat, gyakorlatilag tehát a halászattal foglalkozó gazdálkodók saját forrásból tartják fenn a védett állatokat.
- A halászati ágazat támogatása valamennyi környező országban jóval magasabb a hazainál (300-700 euró/hektár, szemben a hazai 100 euró körüli összeggel), vagyis a külföldi halgazdaságokkal szemben a hazaiak komoly versenyhátrányt szenvednek el. Ha a jelentős logisztikai költségeket is figyelembe vesszük, az exporttevékenység csak ritka esetben tud jó megtérülést biztosítani.
- Az ágazat súlyos munkaerőhiánnyal küzd, számos résztevékenység technológiai fejlesztéssel sem váltható ki.
A szakember hozzátette: annak, hogy az ágazat talpon tud maradni, meghatározó részben a horgászok jelentős – immár egymillió fő feletti – létszámának köszönhető. A horgászszervezetekkel (MOHOSZ) létrehozott stratégiai megállapodás ugyanis kiszámítható, hosszú távú keresletet teremt a hazai haltermelők számára.