Örömmel üdvözöljük, hogy számos, a vállalkozások versenyképességét szolgáló korábbi MGYOSZ-javaslat is szerepel a bejelentett intézkedések között. Fontosnak tartjuk, hogy a program több, Szövetségünk által is szorgalmazott lépést ígér, melyek a gazdaság aktív szereplőinek terheit mérsékelhetik.
Megítélésünk szerint azonban szükséges továbbgondolni a Miniszterelnök Úr javaslatait, és megvizsgálni a jövedelmek adóztatásának érzékelhető csökkentését, továbbá az egész program megvalósíthatóságának feltételéül szolgáló, a központi költségvetés és az önkormányzatok kiadásainak csökkentésére irányuló elképzeléseket.
Hosszútávon előremutató, de rövidtávon kockázatos megoldásnak tartjuk, hogy a javaslat az adócsökkentések alapját a gazdaság fehérítéséből kívánja megteremteni. Támogatjuk a munkaadók járulék- és adóterheinek csökkentését, valamint az adózás, és az állami bürokrácia egyszerűsítésével kapcsolatos változtatásokat. Ugyanakkor ezekben a kérdésekben is úgy gondoljuk, hogy a Miniszterelnök Úr javaslatai a jó irányba tett első lépéseknek tekinthetők, amelyeket továbbiaknak kell követnie. A foglalkoztatottság növelése és a feketegazdaság visszaszorítása, kifehérítése érdekében hozott döntések a legálisan és valós versenykörülmények között működő vállalkozások helyzetét erősíthetik. Ezek az intézkedések növelhetik az MGYOSZ által régóta szorgalmazott, és tagjaink körében üzleti-etikai minimumként elfogadott tisztességes piaci magatartást, amely egyaránt figyelemmel van a vállalkozás, az állam és az egyén érdekeire. Az MGYOSZ szerint a munkaerőpiaci igényekhez jobban igazodó képzési rendszerre, a munkahelyteremtő beruházások ösztönzésére vonatkozó javaslatok előnyösek az ország fejlődése szempontjából.
Meggyőződésünk, hogy a vállalkozások versenyképességének további erősítése nemcsak a cégek helyzetének javulását eredményezi, de új munkahelyeket teremt és a növekvő adóbevételek révén hozzásegíti a költségvetést a tartós szociális biztonság hatékonyabb megteremtéséhez is.
Fontosnak tartjuk, hogy a tervezetben szereplő gazdasági és társadalmi intézkedések mielőbb valósuljanak meg, hogy a programban szereplő lépések gazdaságélénkítő hatása is mielőbb érezhető legyen. Javasoljuk, hogy a szükséges intézkedéseket 2009. január 1-i hatállyal vezessék be. Ugyancsak szorgalmazzuk a tervezett tehercsökkentések évenkénti ütemezését.
Szövetségünk alapvető, és semmiképp sem módosítható kritériumnak tartja a konvergencia programban elhatározott célkitűzések megvalósítását. Ehhez azonban rendkívül körültekintően, és folyamatos társadalmi kontroll mellett szükséges megvizsgálni, rendelkezésre állnak-e, illetve honnan teremthetők elő a tervezett tehercsökkentések forrásai. Ugyanakkor valamennyi, az intézkedések hatására keletkező többletbevételt kizárólag a programban foglaltak megvalósítására, elsősorban a gazdaság versenyképességének javítására kell fordítani.
A most bejelentett javaslatok, illetve a további, a versenyképességet javító szükséges intézkedések megvalósításához nemcsak a gazdaság, de a politika szereplőinek egyetértése is szükséges. Bizakodásra ad okot, hogy lényeges kérdésekben - az állami újraelosztás csökkentése, a vállalkozások terheinek érzékelhető mérséklése, az állami és önkormányzati bürokrácia visszaszorítása, az oktatás-képzés racionalizálása, a segélyezés helyett munkahelyteremtés, és a hazai vállalkozások erősítése ügyében - a gazdaság szereplőivel többé-kevésbé megegyező álláspontot képviselnek a meghatározó parlamenti pártok. Az MGYOSZ üdvözli, hogy a Kormány, illetve az ellenzéki pártok versenyképesség-növelési javaslatai számos ponton hasonlóságot mutatnak. Mindezek alapján kívánatosnak tartjuk, hogy a gazdaság számára legfontosabb kérdésekben politikai konszenzus alakuljon ki.