Gyurcsány Ferenc szerint a rendszerváltás óta soha nem érték a kormányt olyan éles támadások, mint ebben a ciklusban, soha nem fordult eddig elő, hogy védeni kelljen az alkotmányosságot, az emberi tisztességet. A radikális ellenzék az eddigi legélesebb politikai-hatalmi támadását indította a kormány ellen, ami kudarccal végződött. A kabinet elleni támadások sorra elbuktak, és az egységes jobboldal két részre szakadt. Egy, a konzervatív hagyományokat őrző, az alkotmányosságot szem előtt tart, konstruktív szárnyra, és egy radikális, tekintélyelvű jobboldalra. Mindkettőnek van képviselete a Parlamentben. Ez a fajta tagozódás nem magyar jelenség, számos európai ország küzd hasonló gondokkal, amelyek eredője az, hogy a radikálisok sokkal erősebben hatnak, mint a mérsékeltek.
Másodikként említette, hogy lezárult a kiigazítás politikájának első szakasza. A kormány év végi hiány-előrejelzését nem föl-, hanem lefelé kellett módosítani. Sokan nem hittek abban, hogy a tervezett intézkedésekkel három év alatt elérhető a kitűzött cél. Magyarország mégis pályára állt a költségvetési politikát illetően - mondta Gyurcsány Ferenc -, és a jövőben megszorítások helyett fegyelmezett költségvetés lesz, ami minőségileg más kategória.
A Fideszes önkormányzatok
A pártelnök következő pontként az alapvető állami és társadalmi változtatásokat emelte ki. Ezek az igazságos társadalom és a versenyképes gazdaság megteremtését szolgálják. Az egészségügyi reform legtöbb konfliktussal járó szakaszának már látszik a vége. Mindaz, ami eddig történt, komoly terhet jelent az embereknek, ám ez olyan befektetés. Ami meghozza a gyümölcsét. Vannak politikai konfliktusok is - tette hozzá. Ezek közé tartozik, a vizitdíjjal kapcsolatos népszavazás, meg az a jobboldali ötlet, hogy a kórház ne írja alá a finanszírozási szerződést. Ennek ellenére a kórházak gyógyítanak, és az aláírás hiányát a betegek nem veszik majd észre. Ám az önkormányzat annál inkább, hiszen a biztosító hét-nyolc százalékkal több pénzt ad az egészségügyi intézményeknek, és ha nincs szerződés, akkor az napról napra többe kerül az önkormányzatnak. Az esztergominak például havi húszmillió forintba. Tehát az önkormányzat ezzel a módszerrel önmagával háborúzik. A több biztosítót illetően a pártelnök annyit mondott, hogy a biztosítási rendszert csak akkor érdemes átalakítani, ha abból a biztosítottnak származik előnye.
Gyurcsány Ferenc negyedik témakörként arról beszélt, hogy a végükhöz közelednek az unióval folytatott tárgyalások az Új Magyarország Fejlesztési Terv pénzügyi kereteinek felosztásáról. Május végén elindulhatnak a regionális pályázatok: az útépítések, iskola-felújítások. Ezek az új tagországok közül elsőként nálunk kezdődhetnek el.
A pártelnök az ötödik pontban azt emelte ki, hogy a szocialista párt a kongresszuson kiállt a kormány reformpolitikája mellett. A tagság támogatása nélkül nem lehetne sikeres a kormány, nem valósulhatnának meg a kitűzött célok.
A választmányon elhangzottak összefoglalójához kattintson az MSZP honlapjára.