"Mi építjük fel a polgári Magyarországot, bár ezt egy másik kormány ígérte. A polgári értékrend szerint a rendszerváltás egyik legfőbb vívmányához, a szabadsághoz a felelősségnek is társulnia kell. Erre azonban csak késve, most kerülhet sor. A kormány és az ország "félúton" van az új polgári értékrend és attitűd kialakításában" - erről beszélt még pénteken a kormányfő, amikor látogatást tett a Népszava szerkesztőségében.
Nem volt igazuk
Nem lett igaza azoknak, akik azt jósolták, hogy a kiigazító intézkedések hatástalanok és eredménytelenek lesznek, tévedtek, akik azt jósolták, újabb megszorítások is jönnek - mondta Gyurcsány. Az eddig történteken túl nincs szükség további kiigazításra. (Az Economist feltunnigolt, régi autóhoz hasonlítaóotta többek között a magyar gazdaságot is...) Nem lett igaza azoknak sem, akik úgy vélték, hogy a kiigazítások jelentősen visszavetik majd a gazdasági növekedést és letérítik a magyar gazdaságot az exportvezérelt növekedési pályáról. Ezzel szemben a növekedés meghaladja a konvergenciaprogramban szereplő előrejelzést, az export dinamikája is erőteljesebb a vártnál. (A Goldman Sachs befektetési bank elemzésében éppen a magyar kormány reformfáradtságát kritizálja .)
Méltányos vizsgálatok
Miközben az orvostársadalom nagy része becsületes munkával segíti az emberek gyógyulását, az egészségügyre a Kádár-rendszerből örökölt privilégiumok és a pazarlás jellemző. Ezen változtat a kormány az egészségügy reformjával. A mai rendszerre az a legjellemzőbb, hogy az egészségügy legnagyobb szelete, a kórházi ellátás olyan fekete doboz, amelyben senki nem tudja, hogy mi történik. Gyurcsány személy szerint nem gondolja, hogy a kórházak adósságát a kormánynak egyszeri konszolidációval kellene orvosolnia. Egyes intézmények esetében egy méltányos vizsgálat után meg lehet nézni, mi okozza az anyagi gondokat, de azt is látni kell, hogy a kórházak egy része csak elvár, és semmit sem tesz saját helyzetének javítására.
A kormányfő szerint a rendszerváltás óta a legbonyolultabb, legnehezebb egy éven vagyunk túl. De a két kormánypárti frakció ennek ellenére egyben maradt, senki sem lépett ki, a kormánytöbbség szilárd és stabil. Nem fél az őszi parlamenti szezontól sem.