A "haladó motor sebességmérője" képzavarral emlékezett meg a tőzsde szerepéről, jelentőségéről Gyurcsány Ferenc március 31-én. A kormányfő a Budapesti Értéktőzsdét abból az alkalomból kereste fel, hogy jelképes csengetéssel március 31-én elindítsa a napi kereskedést. A sebességmérőről más képi áttétellel is megemlékezett az alkalomból mondott beszédében, azt hangsúlyozva, hogy a magyar gazdaság jó tempóban halad, az pedig már a volán mögött ülőknek a dolga, hogy az irányról bölcs, okos döntéseket hozzanak.
Az "újkori" börze 15 évvel ezelőtt jött létre Budapesten, s mint ilyen az új magyar demokráciának, a piacgazdaság kiépülésének legerőteljesebb szimbóluma. A jelképet megerősíteni érdemes - jelentette ki a miniszterelnök, arra utalva, hogy felnő az a generáció, amelyik teljes természetességgel igazodik el a pénz- és tőkepiac világában. Ez a generáció felelősséggel viseltetik önmaga jövője iránt, gondoskodik későbbi nyugdíjáról, a befektetései értékét ennek okán növeli például. Gyurcsány Ferenc ezért is tartja figyelmet érdemlő törekvésnek, hogy a tőzsde a hosszú távú invesztíciós lehetőségeket szorgalmazza. A kormányfő - egy kérdésre válaszolva külön is kifejtette - a teljesítmény-javításra ösztönző befektetésbarát gazdaságpolitikának a híve. Az adórendszer megtisztulását várja Gyurcsány Ferenc a különböző kedvezmények kusza hatásaitól, s a későbbiekben annak lehet csak szerepe, hogy a magánszemélyek hosszú távú megtakarításaihoz, befektetéseihez kapcsolódnak kedvezmények. A magántulajdonról, a tőkepiacról, a tőkepiaci tranzakciókról jó lenne, ha higgadtan, nyugodtan lehetne beszélni, s ne legyen politikai szitokszó a tőzsde, a részvény, a részvénytársaság - fejtegette Gyurcsány Ferenc.
Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök a kormányfői becsengetést követő sajtótájékoztatón kijelentette, a 15 év hagyománya, hogy a miniszterelnökök - üzenetértékű célzattal - rendre ellátogatnak a börzére, s ezt a befektetők bizalmi tényezőnek könyvelik el. Az elnök a BÉT lendületéről, növekedéséről, illetve az idén beteljesülő programjairól külön is szólt, mind a sajtóval, mind a kormányfővel ismét tudatosította: befejeződik a tulajdonosi szerkezet átalakulása. A BÉT legfőbb jellemzője, hogy a 17 ezer pont körüli BUX-indexnél 32 szekciótag naponta átlagosan 18 milliárd forint értékben kereskedik 46 bevezetett cég 5 000 milliárd forint értékű részvényével. Körülbelül 20 milliárd forinttal csökkenne a pénzintézeti szektor jövetelme, ha nem lenne börze a magyar fővárosban. Az áprilisi közgyűlésen várható az a döntés, hogy a Budapesti Értéktőzsde Rt. maga is tőzsdére viszi a papírjait.