A korábbinál is kedvezőbb finanszírozási feltételekkel kínált hiteltermékekre a kérelmező vállalatok összesen 150 hitelkérelmet nyújtottak be beruházási céljaik megvalósítására.
Az eddigi kérelmekből 97-et mintegy 135 milliárd forint értékben hagyott jóvá az EXIM. A jóváhagyott kérelmek 36 százaléka a kis- és középvállalkozásoktól érkezett, ágazati megoszlás szempontjából 47,4 százalékuk a feldolgozóiparból származik legfőképp Budapestről, Pest-, Bács-Kiskun és Fejér vármegyéből.
A beruházásokat támogató Baross Gábor Hitelprogram igényléseinek összege 84 százalékban euró alapú hitelre szól.
Az energiaárak drasztikus emelkedésének és a magas kamat- és inflációs környezet negatív hatásainak ellensúlyozása érdekében döntött a kormány a népszerű hitelprogram 2024-es folytatásáról. Az EXIM Magyarországon keresztül a hazai vállalatok a korábbinál is kedvezményesebb feltételek mellett, forintban akár 5 százalék, euróban akár 3 százalék kamatozású, maximum tízéves lejáratú hitelt igényelhetnek. A hitelprogramra az élelmiszeripar, az építőipar, a telekommunikáció, a gyógyszergyártó szektor, a turizmus és vendéglátás, az autóipari beszállítók, valamint a logisztika területén működő vállalatok jelentkezhettek.
A beruházásösztönző hitelprogram célja a nemzetközi versenyképesség növelése, a beszállítók technológiafejlesztése, valamint a fenntarthatósági beruházások révén a nemzetközi előírásoknak való megfelelőség biztosítása volt. A hitelprogram a külföldi és hazai tőkebefektetések támogatására is lehetőséget nyújt. A 200 milliárd forintos keret termelő és szolgáltató tevékenységhez kapcsolódó beruházásokra, külföldi kifektetésekre, továbbá logisztikai, szállítmányozási és termelőeszközök finanszírozására használható fel.
(MTI)