Gyógyszert a gyógyszertárból?

Patikusok élőlánca, a kamara tiltakozása, a betegek együttérzésére apelláló "felvilágosítási" akciók kísérték a gyógyszer-kereskedelem szigorú szabályainak enyhítését. A két legfontosabb idei változás, hogy könnyebb lett gyógyszertárat nyitni, és közel háromszáz készítményt immár patikán kívül is lehet forgalmazni. Ez utóbbi lehetőséggel azonban egyelőre kevesen élnek, és azt is inkább még csak számolgatják a lehetséges befektetők, hogy jó üzlet-e gyógyszertárat üzemeltetni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Valóban a vásárlóik egészségét féltik a gyógyszerészek és a nevükben nyilatkozó szervezetek, vagy évtizedes monopoljogaikról mondanak le nehezen? Valóban tartani kell-e attól, hogy a készítmények patikán kívüli árusítása tömeges mérgezésekkel járhat, vagy csak látványos módja a tiltakozásnak? Költői a kérdés, mégis válaszoljunk rá: a patikaalapítás jogát és a gyógyszerek árusítását a 19. században azért kizárólag a patikusoknak engedélyezték, mert ők maguk keverték ki a megfelelő adagot a betegek számára. Vagyis ez egy minőségbiztosítási szabályozás volt. Ma azonban a gyógyszerek majdnem teljes palettáját gyárakban állítják elő, így az engedélyezés lényegében a kereskedelmi monopoljogok megszerzésének eszköze lett.

Szakmán belüli ellentétek

Nem lennénk igazságosak, ha a korábbi szigorú piaci szabályozás enyhítése ellen "felvilágosítási akciókkal", sztrájkokkal, élőláncokkal tiltakozó patikusokat magával a szakmával azonosítanánk.

A piaci versenyhez való alkalmazkodás során ugyanis nemcsak a kormány és a gyógyszerészek között alakult ki konfliktus, hanem már ezt megelőzően a szakmán belül is támadtak ellentétek. Ami nagyon tanulságos. Emlékezetes, hogy néhány gyógyszertár két-három éve úgy döntött, hogy a vevőit apróbb ajándékokkal igyekszik magához kötni. Papír zsebkendőt, tollat, mentolos cukorkát, arcápoló krémet és más, kisebb értékű, de hasznos figyelmességet csomagoltak a vásárolt gyógyszerek mellé. E gyógyszertárak vezetői azonban hamarosan az akkor még kötelező tagságú Magyar Gyógyszerészeti Kamara etikai bizottsága előtt találták magukat. (A kötelező tagság 2007. január 1-jétől megszűnt.) Mondván, hogy megsértették a kamara etikai kódexét. A kódex és az ügyben nyilatkozó kamarai vezetők szerint ugyanis a patikákban nincs helye a reklámnak vagy más marketingfogásnak. Az ügy a Gazdasági Versenyhivatalt is megjárta, amely állásfoglalásában elmarasztalta a kamarát a versenytörvény megsértése miatt. A kamara azonban mind a mai napig nem változtatott a kódex e passzusán. A gyógyszertárak jelentős része ugyanakkor az ajándékozás mellett új, a vevőket csábító akciókba kezdett, mint például az ingyenes hajápolási, bőrgyógyászati tanácsadás, a helyben végzett vérnyomás- és cukorszintmérés.

Amikor tehát a közelmúltban az egészségügyi kormányzat elhatározta, hogy a fogyasztók érdekében tovább liberalizálja - az egyébként már több mint tíz éve részben megnyitott - patikapiacot, egyfajta szemléletváltást is megcélzott.

Megszűnt korlátozások

#page#Ez év január elsejétől a korábbinál jóval könnyebb új gyógyszertárat nyitni, vagy egy meglévőt megvásárolni, mint korábban. Továbbá - igaz, csak korlátozottan - mintegy háromszáz nem vényköteles gyógyszer már a hipermarketekben és a benzinkutaknál, illetve bármely, arra engedélyt kérő kiskereskedelmi üzletben is forgalmazható. Sajnos, ez utóbbi lehetőséggel az eltelt két hónap alatt mindössze egy-két tucatnyian - főként benzinkutak - éltek. A nagy bevásárlóközpontokban pedig még mindig csak a már korábban is engedélyezett vitaminok és krémek, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények kaphatók annak ellenére, hogy vezetőik elvben látnak fantáziát a kínálat ilyen irányú bővítésében. De inkább úgy képzelik el, hogy a hipermarketen kívüli üzletsoron nyíljanak új gyógyszertárak.

A gyógyszertárak létesítését és működését az 1994. évi LIV. törvény szabályozta. Ez rögzítette egyebek között azt, hogy patikát csak ötezer lakosonként és csak a már meglévő gyógyszertáraktól meghatározott távolságra lehet nyitni. Ez a rendelkezés most bizonyos korlátokkal ugyan, de lényegében megszűnt.

Ez a törvény rögzítette azt is, hogy patikát csak úgynevezett "személyes gyógyszertár-működtetési joggal" rendelkező, szakmai gyakorlattal és kamarai engedéllyel rendelkező gyógyszerész tulajdonolhatott. Sőt, neki sem lehetett egyszerre több gyógyszertára. Az idén januárban életbe lépett változások szerint gyógyszertár vezetője a jövőben sem lehet más, csak szakmai tapasztalattal bíró gyógyszerész. A jogosítvány azonban már nem egy adott gyógyszertárhoz, hanem egy személyhez kötődik, és nem jelent tulajdonosi korlátozást. Vagyis csak azt szabja meg, hogy a szakmai vezető milyen végzettséggel, tapasztalattal rendelkezzen.

S még egy fontos változás - ami adalék a szakmai vezetők tiltakozásához -, hogy ezt a jogot, illetve engedélyt már nem a kamarától kell kérni, mint korábban, hanem az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól (OTH).

Még egy, bár keveseket érintő, de érdekes változás: ha egy közvetlen családtag korábban megörökölt egy magánpatikát, akkor megörökölte vele az úgynevezett személyes jogot is, még akkor is, ha nem volt gyógyszerész. Vagyis a patikát az egyébként szigorú szabályozás ellenére megtarthatta, igaz, a vezetéséhez fel kellett vennie egy szakképzett gyógyszerészt. Az új törvény szerint a személyes jog megöröklése megszűnt, a patikák esetében is a társasági jog szabályozza az örökös jogát. Vagyis az örökös belépéséhez immár a tagok hozzájárulása szükséges. Ha nem adják, akkor az elhunyt tag örökösével a halál időpontjában fennálló állapot szerint el kell számolniuk.

Teljes cikk a Piac és Profit magazin márcisui számában...

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo