Kína a tőkemozgás ellenőrzése és a konzervatívnak tartott banki gyakorlata miatt közvetlenül kevésbé van kitéve a globális pénzügyi válság hatásainak, közvetetten azonban igen. A harmadik negyedben a bruttó hazai termék növekedési üteme 9 százalékra lassult a második negyedévi 10,1 százaléktól, és a kormány ezért a múlt héten növekedést ösztönző intézkedéseket jelentett be.
MInden ötödik üzem bezár
A Kanton dél-kínai tartományban működő külföldi vállalatok szövetségének kimutatása szerint üzemek ezreit lesznek kénytelenek bezárni még az idén a külső piaci hatások, vagyis a piacok összeszűkülése és a gyártási költségek növekedése miatt. A tartományban működő 45 ezer exportra berendezkedett cégből 9 ezret számolhatnak fel januárig, és ez 2,7 millió ember, vagy még több állását is jelentheti a szövetség kimutatása szerint.
A Mattel és a Disney egyik beszállítója, a Smart Union játékgyártó zárta be több üzemét a múlt héten, és egyik másik nagyvállalat, a 8500 dolgozót foglalkoztató Mansfield Manufacturing fémipari vállalat is veszélybe kerülhet vevőinek (Canon, Toshiba, Epson, Minolta) csökkenő megrendelései miatt.
Szünet az aurógyárakban
Autóipari cégek sora tervez kényszerű termelés leállításokat a csökkenő kereslet miatt. Mint azt az Automative News Europe című lap hétfőn megjelenő számában írja, az OPEL anyavállalata, a General Motors csaknem valamennyi európai üzemében időleges leállást rendel el. A GMEurope kommunikációs vezetője szerint a vállalat a "jövőben is a szűkülő keresletnek megfelelően alakítja majd a kapacitásait, vagyis a szükségesnek megfelelően további termelési szüneteket iktatnak majd be."
Az Opel Németországban október 20-án szeptember óta már a második, két hétig tartó leállását rendelte el bochumi telephelyén, Eisenachban a hó végén áll le a munka, Antwerpenben és Ellesmere Port-ban (Nagy-Britannia) szintén két héten át szünetel a gyártás.
A GM kedvezőtlen pénzügyi helyzete miatt a konszern összeomlását sem zárják ki egyes spekulációk. A General Motors nyomatékosan cáfolta ezeket a híreszteléseket.
A Daimler öt héten át fogja szüneteltetni a gyártást az év végével. A Frankfurter Allgemeine Sonnntagszeitung értesülése szerint december közepén állítják le a gyártást, amit majd csak január 12-én indítanak be újra. A kényszerszünet elrendeléséről szóló hírt a cég szóvivőjére hivatkozva közli a lap. A Daimler a napokban jelentette be, hogy 2008 évi célját erőteljesen visszafogja, és takarékossági programba kezd. A vállalat harmadik negyedévi adózás előtti (EBIT) eredménye 648 millió euróra csökkent az előző év azonos időszakának 1,9 milliárd eurós eredményéről. A forgalom 7 százalékkal 23,8 milliárd euróra esett vissza.
A BMW hétfőtől állítja le Lipcsében átmenetileg a szerelőszalagot. Az eladások szeptemberi visszaesése miatti kényszerül rá a vállalat a négynapos leállásra. Szeptemberben a BMW három márkája, a BMW, a Mini és a Rolls-Royce eladásai 14,6 százalékkal 121 ezer járműre estek vissza.