GKI: az uniós morgást magunknak köszönhetjük

A Brent hordójának ára a 40 dollár fölött tanyázik, azaz - a GKI előrejelzése szerint - a kőolaj csak akkor nem okoz komoly problémát, ha a dollár gyenge marad. Az idén már a kiigazítási stoppal is kénytelenek vagyunk számolni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai mérséklődő, szinte elenyészően kicsire zsugorodó növekedés és a közelgő hazai választás érezhető módon visszavetheti a magyar gazdaságot. Az uniós és a német "függőségünk" a GKI Gazdaságkutató Rt. március 17-én közzétett előrejelzése szerint ezúttal abban ölt testet, hogy 2005-ben igen jó esetben lesz csak 1,9 százalékos az EU-s növekedés a 2004-es 2,2 százalékkal szemben, a német idei pedig 1,3 százalékra prognosztizálható, de csak igen nagy jóindulattal. Mindemellett a világpiacon a kőolaj drágasága stabilizálódni látszik, azaz a Brent hordójának ára tartósan a 40 dollár fölött marad. "Szerencsénk", hogy ehhez egyelőre egy gyönge dollár párosul.

A hazai üzleti szféra - részletezte Vértes András GKI-elnök cége felmérését - a konjunktúra gyengülését vélelmezi. Az iparvállalatok értékesítési kilátásai romlanak, igaz, változatlanul a beruházások élénkülésével lehet számolni. Meglepő a fogyasztói bizalmi index, mely folyamatos javulásról árulkodik 2004-es második féléve óta. A jelenség igaznak látszik az idén is, dacára annak, hogy a reálbér az előző 6-8 hónapban  csökkent. Szinte tény, hogy 2005-ben sem lehet 3,8 százaléknál nagyobb növekedési ütemmel számolni, s 2001 óta nem képes a magyar gazdaság kiugró növekedést produkálni. A múlt évi 4 százalék persze nem mondható rossznak, már csak azért sem, mert az uniós átlagot 2 százalékkal meghaladta. Az ipari növekedés 8 százaléka mellett különleges adatnak a mezőgazdaság 1990 óta nem látott bővülése számít: a 36 százalékos rekordgyarapodás a különlegesen jó termésnek tudható be.

Az államháztartás tényleges pozíciója nem rosszabb a többi térségbéli országéhoz képest, az uniós morgásnak is az az oka, hogy a konvergencia programban magunknak vállalt változtatásokra nem voltunk képesek. Amúgy mérséklődött a külkereskedelmi deficit, az áruforgalom versenyképessége pedig nem romlott. Az exportbevételt csökkentette az erős forint, ám a cégek jelentős hányada a kivitelhez komoly importot használ fel, s így lényegében csak azok a vállalkozások szenvedtek el nagyon jelentős veszteséget, amelyek alapvetően hazai erőforrásokat értékesítenek külföldön. Megnyugtató tendencia, hogy a korábbi hektikus mozgásokat produkáló pénz- és tőkepiac nagy kilengései megszűntek. A viszonylagosan kedvező múlt évi folyamatok törhetnek meg amiatt, hogy a közelgő választások okán számítani lehet a kiigazítási folyamat stopjára. Bár az idei számok vélhetően még "csak" a világpiaci hatásokat tükrözik vissza, szerény foglalkoztatás-növekedéssel, 6-7 százalékos bruttó keresetnövekedéssel lehet kalkulálni. A reálbérek legutóbbi időkig kalkulált 3-3,5 százalékos növekedése - függően az infláció alakulásától - fölmehet 4 százalékra is. Az előre jelzett 3,5 százalékos fogyasztásnövekedés a korábbinál kevésbé alapszik hitelnövekményen.

A GKI elnöke elmondta, számoltak az infláció mérséklődésével, ám a mértékre - februárban 3,2 százalékot tett ki az éves pénzromlás - és a gyors bekövetkezésre nem gondoltak. Elképzelhető, hogy évközben némi emelkedés következik be,  az éves fogyasztói árindex vélhetően 104 százalék lesz.  Vértes András úgy gondolja, hogy a magas kamatok korszaka lezárult, mindemellett a kamatcsökkenést követően is a mostaninál csak alig gyengébb forinttal lehet számolni - azzal viszont szerencsére stabilan. Éves átlagban 246 forintos euró árfolyamot feltételez a GKI.

A GKI prognózisa 2005-re a GDP 3,8 százalékos növekedésén belül 6 százalékos ipari, 7 százalékos építőipari növekedéssel számol, s a mezőgazdaság kilátásait úgy ítéli meg, hogy a tavalyi rekord vélhetően nem ismétlődik meg, ám az időjárás eleddig kedvezett az ágazatnak.  A GDP belföldi felhasználásának növekedése a GKI prognózisa szerint 4,3 százalékos lesz, a külkereskedelmi áruforgalomban azonos mértékű - 114 százalékos - növekedéssel szerepel az export és az import. Az államháztartás konszolidált deficitje a GDP 4,9 százaléka lesz az EU módszertana szerint.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo