A gépjárműadót normál években március és szeptember 15-ig kellett befizetniük az üzemben tartóknak, idén azonban az első részlet megfizetésére szabott határidő kitolódott egy hónappal, április 15-re.
Ennek részben köze van a járványhelyzethez: annyi történt, hogy a parlament tavaly év végi döntésével a helyi önkormányzatoktól a központi adóhatósághoz, vagyis a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz telepítette át a gépjárműadó beszedésének jogát. A járványhoz pedig azért van köze ennek az intézkedésnek, mert ezt megelőzően a befolyó adó teljes egészét már a központi költségvetésbe terelte át a kormány (addig az adó 40 százaléka a településeknél maradt), arra hivatkozva, hogy a vírus elleni védekezéshez minden eszközre - ez esetben pénzre - szükség van.
Idén januártól tehát a NAV a gazdája a gépjárműadónak, de a korábbi évekre datálható rendezetlen tételeket a helyi önkormányzatoknak és az autótulajdonosoknak kell egymás közt rendezniük. Az idei befizetéseket viszont már a NAV kezeli.A törvényalkotó abból indult ki, hogy az átállás nehézséget okozhat, ezért rendelkezett úgy, hogy egy hónappal meghosszabbítja az első részlet befizetésének határidejét. Így lett április 15 a határidő, de ez az intézkedés csak erre az egy alkalomra szól, a második részlet befizetésének határideje nem változott.
Az adózóknak arra kell(ett) figyelniük, hogy már nem önkormányzati, hanem a NAV által megadott számlaszámra kell utalniuk az adót (a számlaszám: 10032000-01079160). De nem ez az egyetlen változás: nagy port kavart, hogy a központi adóhatóság másként állapítja meg a fizetendő összeget, mint a helyi önkormányzatok. Nem az adóalapban van a különbség, hanem abban, hogy míg a települések forintra állapították meg az adó összegét, a NAV a kerekítés módszerét alkalmazza, mindkét irányban.
Akinek tehát áprilisra 10 800 forintra jött ki az első féléves adója, erről szólt a csekkje, annak 11 ezer forintot kell befizetnie, akinek 10 300 forintra, annak 10 ezer forintot.Lapunk munkatársa elektronikus levélben kapta meg a NAV határozatát, abban a két részletet nem kerekítve, hanem forintra adták meg, de a levélben figyelmeztették, hogy a gépjárműadót ezer forintra kerekítve kell befizetni.
A felháborodást nem az váltotta ki, hogy így éves szinten párszáz forintot bukhat a tulajdonos (bár ez is fontos szempont lehet), hanem maga a tény, hogy a NAV nem mutat kellő rugalmasságot e téren. Jogi vita is kialakult arról, hogy a gépjárműadó beleérthető-e azon adófajták közé, amelyeknél a NAV-nak - egyébként törvényileg meghatározott módon - kell eljárnia, vagyis élnie a kerekítéssel.
A lényeg: ma lejár a határidő, ezért aki még nem tette meg, az utalja el az adót.Ez alól csak azok mentesülhetnek, akiknek esetleg még folyamatban van a fellebbezési ügyük. Az adó megállapításáról szóló határozatot ugyanis meg lehet támadni, ha az üzemben tartó vitatja az összeget. Az illetékköteles eljárás, és a határozat közlését követő 15 napon belül indítható el, vagyis valószínűleg a legtöbb ilyen eljárás már lezárult, tekintettel arra, hogy a NAV február táján kezdte el kiküldeni a leveleket. Mindenesetre az ilyen esetekben az adó a véglegessé válásától számított 15 napon belül válik esedékessé - vagyis akkortól, amikor a NAV végleg lezárja az ügyet. "A megjelölt fizetési határidő(k) elmulasztása esetén a fennálló tartozásra az esedékességet követő naptól késedelmi pótlék kerül felszámításra, melynek mértéke minden naptári nap után a késedelem, illetve az esedékesség előtti igénybevétel (felszámítás) időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének 365-öd része" - derül még ki a NAV tájékoztatójából.
A NAV tájékoztatója szerint egyébként országosan mintegy 3,2 millió tulajdonosra várt a feladat, hogy április 15-ig befizesse az első részletet, ennek részeként pedig pontos adatokat adjon meg a NAV.nak, amelyek segítik a tétel beazonosítását.