A 2007-es év elejétől új, az eddiginél látványosabb szakaszába lépett a főváros legjelentősebb környezetvédelmi beruházásának kivitelezése. Miután a Központi Szennyvíztisztító Telep vízjogi és építési engedélye 2006 év végén jogerőre emelkedett és a központi műtárgy területén zajló régészeti feltárás is lezárult, 2007 elején - az ütemtervben foglaltaknak megfelelően - elkezdődhetett a leendő központi szennyvíztisztító műtárgy építése: jelenleg az alapozás, vasalás, betonozás zajlik.
"Budapesten hosszú évek óta jelentős fejlesztések zajlanak, ám a felszíni, látványos előrelépést a felszín alatti infrastruktúra modernizálása, fejlesztése alapozhatja csak meg. Ezen európai léptékkel mérve is jelentős projekt pontosan ezt a célt szolgálja."-mondta el a főpolgármester. Demszky Gábor hozzátette: "különös figyelmet fordítunk az ÉlőDuna program sikeres végigvitelére, mert az elvégzett munkánk minősége, amit az EU folyamatosan és szigorúan ellenőriz, mintául is szolgál hasonló nagyberuházásokhoz. Budapest ebben is példa lehet."
Hagyó Miklós a környezet iránti felelősség kérdését emelte ki. A főpolgármester-helyettes hangsúlyozta, egy modern világvárosban alapkövetelmény a környezetminőség javítása, amit közösségi beruházásokkal, modern technológiával is igyekeznek hosszú távra megoldani. Ugyanakkor kiemelte: "legalább ilyen fontos az egyén felelőssége. Célunk, hogy a keletkező szennyvíz mennyiségét csökkentsük, és ebben mindannyiunknak van feladata." A sajtótájékoztató vendége volt Kolonics György kétszeres olimpiai és tizennégyszeres világbajnok kenus, aki a jövőben szószólója lesz az ÉlőDuna program célkitűzéseinek.
Nem akadályozza
Az eredménytelenül zárult első közbeszerzési eljárást követően 2007. január végén újra megjelent a Budai Duna-parti Főgyűjtőcsatorna tervezésére és kivitelezésére kiírt ajánlattételi felhívás, amelynek ajánlattételi határideje - lévén gyorsított eljárás - március 1. A közbeszerzés megismétlése összességében nem akadályozza a beruházás határidőben történő elkészültét, a főgyűjtő kivitelezése több műszaki ütemben zajlik majd.
Ez év során több, további mérföldkőnek számító esemény várható a beruházás életében: megkezdődik a szennyvíz-átemelő telepek bővítése, elkezdődnek a budai Duna-parti főgyűjtőcsatorna valamint az árvízvédelmi gát kivitelezési munkálatai. Ez utóbbi alprojektelem esetében januárban eredményesen zárult a közbeszerzési eljárás, a legkedvezőbb ajánlatot benyújtó pályázóként az Alterra Építőipari Kft. építheti meg a mintegy 1.250 méter hosszú, 8 méter gátkorona szélességű, 1,5 méter átlagos magasságú gátat. A projektelem kivitelezésének előkészítő munkálatai 2007. februárjában kezdődnek, a gát a tervek szerint 2008. augusztusára épül meg.
Közbeszerzés: 10 milliárdos megtakarítás
Folyamatban van annak a tanácsadó cégnek a kiválasztása, amely a komposztáló telep működésével kapcsolatos előkészítő feladatokat végzi majd el: elkészíti a telep elvi építési engedélyezési terveit és a megvalósításra vonatkozó közbeszerzési felhívást és dokumentációt. A tanácsadó kiválasztására vonatkozó ajánlati felhívás 2006. december 23-án jelent meg, az ajánlattétel határideje 2007. február 22.
A közbeszerzési eljárások során elért kedvezőbb árak eredményeképp megközelítőleg 40 millió euró (10 milliárd forint) megtakarítást tudott elérni a Beruházó. Ebből az összegből az Európai Bizottság jóváhagyásának megszerzését követően újabb, kiegészítő projektelemek építhetők be az ÉlőDuna programba, melyek révén még többet érhetünk el a főváros teljes körű csatornázottságának és a szennyvíztisztítás átfogó megoldásának érdekében. Az erre vonatkozó tanulmány és javaslat elkészült, várhatóan márciusban nyújtja be a magyar fél a kérelmet Brüsszelnek.