A világ egy olyan demográfiai átmenetbe lépett, amellyel korábban soha nem kellett megküzdenie. Például Kína várhatóan a világ harmadik legnagyobb idősek által lakott országa lesz 2100-ra.
Ahol a termékenységi ráta csökken, és a várható élettartam emelkedik, a 65 éves és idősebb emberek aránya gyorsan növekszik.
A legalább egymillió lakosú országokat vizsgálták, amelyek ma a legnagyobb idős népességgel rendelkeznek. Az ENSZ a becsléseket a feltételezett születési és halálozási arányokkal végezte, valamint a várható nettó migrációval.
Japán a top 25-ben szereplő három nem európai ország egyike, jelenleg itt a legmagasabb az idősebb felnőttek aránya (30 százalék 65 év feletti).
Görögország, Olaszország és Portugália lakosságának körülbelül egynegyede 65 év feletti.
2050-re és azon túl azonban az európai idősebb felnőttek arányának előre jelzett növekedése csökkenni fog, ami a bevándorlás mérséklő hatását tükrözi.
Kelet-Ázsia gyors demográfiai átmenete
Míg Hongkong és Puerto Rico a század közepére megelőzi Japánt, a legdrámaibb növekedés Kína szárazföldi részén lesz tapasztalható.
A 2025-ös top 25-ön kívüli Kína várhatóan a világ harmadik legmagasabb idősarányát fogja birtokolni 2100-ra, közel 46 százalékkal.
Más kelet-ázsiai országok, mint például Dél-Korea, Tajvan és Szingapúr is megugranak, és az évszázad végére mindegyikük átlépi a 40 százalékos küszöböt.