Nagyok az eltérések
Az összkép pontosabb megértéshez az Egyensúly Intézet reprezentatív szegénységkutatását hívta segítségül a Telex, amelyben 2024 második negyedévében a magyar társadalom tényleges megtakarítási szokásaira is rákérdeztek. Az eredmények alapján a magyar válaszadóknak mindössze közel harmada képes félretenni a jövedelméből: 2 százalékuk nagyobb, 30 százalékuk pedig kisebb összeget tud megtakarítani.
A legnagyobb arányban (36 százalék) az aktív keresők képesek félretenni, de nagyjából minden negyedik nyugdíjas (28 százalék) is erről adott számot. A magyar társadalom fennmaradó ötödében – amelybe a tanulók, a gyesen lévők, a munkanélküliek, illetve rokkantnyugdíjasok tartoznak – ez az arány már csak 13 százalék. Jövedelmi bontásban az is látható, hogy a megtakarítások a magyarok leggazdagabb ötödénél koncentrálódnak: 61 százalékuk képes félretenni pénzt. Ezzel szemben a legszegényebbeknél ez az arány már csak 7 százalék. De nemcsak a legfelső és a legalsó rétegek között van nagy eltérés, hanem a középső csoportok között is jelentős a különbség.
A Magyar Nemzeti Bank szeptemberi inflációs jelentése rámutatott, hogy minél magasabb jövedelmi ötödbe tartozik valaki, annál többet nőtt (relatív értelemben) a fizetése 2021 óta, valamint annál kevésbé érintette az infláció. Így az inflációs hullám után az alsó jövedelmi csoportok érték el a legkisebb növekedést a jövedelmük vásárlóerejében.