Az év első felében a szállodák átlagosan 49%-os szobafoglaltsággal működtek, ami alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A legmagasabb szobakapacitás-kihasználtságot (55%) a vidéki, négy–ötcsillagos házak érték el január–júniusban. A fővárosban jellemző volt, hogy a szobakapacitás-kihasználtság májusi javulása után júniusban visszaesés következett be.
Január–júniusban egy kiadott szoba bruttó átlagára 13 200 forint volt. Júniusban minden vizsgált szállodakategóriában magasabb átlagárat érvényesítettek, mint az előző hónapban.
Egy kiadható szobára az első félévben átlagosan 6500 forint bruttó szobaárbevétel jutott (REVPAR). Az év eleje óta hónapról hónapra tapasztalható emelkedés júniusban tovább folytatódott, és a REVPAR-mutató átlagos értéke a hatodik hónapra elérte a 8900 forintot. Ez a budapesti ötcsillagos egységek esetében 21 ezer forint volt, ami júniusi átlagárfolyamon 80 eurónak felelt meg.
A bruttó szobaárbevétel folyó áron átlagosan 6%-kal maradt el az előző év első feléhez képest. A szobaárbevétel visszaesése a fővárosra, azon belül leginkább a legmagasabb kategóriát képviselő szállodákra volt jellemző. A vidéken üzemelő házakban 5–25%-os növekedést tapasztaltak.
Az év első felében az adatgyűjtésbe bevont szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma 3%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A csökkenést az okozta, hogy Budapesten – ahol a vendégéjszakák közel felét töltötték – 4–11%-kal visszaesett a forgalom. Ezt a vidéken jelentkező 2–4%-os emelkedés nem volt képes ellensúlyozni.
(Megj.:a szállodai mutatószámok 2002. október–decemberben 57–72 szálloda önkéntes részvételével, 2003. januártól a kötelezően bevont szállodák (az öt- és négycsillagos szállodák teljes körűen, a háromcsillagos szállodák közül a legmagasabb szállásdíjbevételt elért szállodák, összesen 150 ház) és az adatszolgáltatásra nem kijelölt, de a rendszerhez önként csatlakozó szállodák (4) tárgyhót követő második munkanapig elektronikus úton beküldött adatai alapján készültek. Júniusban az ötcsillagos házak közül a budapesti Mariott, a Hilton Westend, a Millennium C. Mariott és az Andrássy Hotel, továbbá 6 budapesti négycsillagos, valamint 4 budapesti háromcsillagos szálloda és 14 vidéki szálloda nem tett eleget a statisztikai törvényben meghatározott adatszolgáltatói kötelezettségének.)
Felházas szállodák
Az év első felében a három–ötcsillagos szállodák átlagosan 49%-os szobafoglaltsággal működtek. A bruttó szobaárbevétel 6%-kal, a vendégéjszakák száma 3%-kal maradt el az előző év első feléhez képes - tette közzé a KSH.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.

Állítólag Veszprém megye összes védőnőjétől megvonták a költségtérítési támogatást
Nem hisszük el, hogy igaz.

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.