A két szervezet közleménye szerint a megállapodás során figyelembe vett gazdasági kilátások nem tükrözik a valóságos helyzetet, a gazdaság visszaesése várhatóan nagyobb lesz, míg az infláció mértéke lényegesen kisebb. Ennek figyelembevételével különösen aggasztónak tartják, hogy a megállapodásra hivatkozva a tartósan veszteséges állami és önkormányzati vállalatok a 2009-ben is keresetfejlesztést hajthassanak végre.
A két vállalkozói érdekképviselet számára elfogadhatatlan az is, hogy míg az üzleti szférában munkahelyek tízezrei kerülnek veszélybe, és a munkabérek emelésére alig van lehetőség, addig a közszolgálati szektorban tartósan eredménytelenül működő vállalatok munkavállalói számára - a munkahelyek megtartása mellett - a bérek emelkedése is biztosított.
Véleményük szerint a gazdaság és a társadalom számára az elsődleges cél a vállalkozások működőképességének fenntartása és a munkahelyek megőrzése. Ezért azt javasolják, hogy a jövő évre vonatkozó keresetajánlás nemzetgazdasági szinten 0-3,0 százalékos mértékű legyen, ami az eredményes vállalkozásoknál biztosíthatja a reálkeresetek szinten tartását, de fékezi a gazdaságtalanul működők béremelését.
Állandó sztrájkveszély
A közlemény szerint az MGYOSZ és a VOSZ ellenvéleményének fenntartása mellett azért nem akadályozta meg a háromoldalú OÉT megállapodás megkötését, mert a jelenlegi feszült helyzetben fontosnak tartják a szociális partnerek és a kormány együttműködésének fenntartását, a munkahelyek és a munkabéke megőrzését.
Ugyanakkor sajnálatosnak tartják, hogy a gazdasági-szociális párbeszéd folyamatát állandó sztrájkfenyegetés övezi. A sorozatos munkabeszüntetések tovább rontják a nemzetgazdaság helyzetét, megkérdőjelezik az érdekegyeztető fórumok működésének értelmét és hitelességét, illetve veszélyeztetik a már megkötött egyezségek betartását - áll a közleményben.