Elkészítette hagyományos konjunktúra előrejelzését a kis és középvállalatok véleménye alapján az Ecostat. Ebben a vizsgált kör konjunktúra-indexe 2007 januárjában 43,2 százalék volt, több mint három százalékkal kedvezőbb az előző havi értéknél. A hazai vállalkozások üzleti várakozásainak összesített mérőszáma a júliusi meredek visszaesést követően viszonylag széles sávban, alacsony szinten ingadozott. Az üzleti várakozások trendvonala a szeptemberi mélypont után emelkedőre váltott, szintje azonban 5-6 százalékponttal alacsonyabb az előző évek átlagánál. A hazai vállalkozások 2007 első félévére vonatkozó helyzetértékelése mérsékelt bizalomerősödést jelez. Az üzleti bizalom javulásában a globális konjunktúrával összefüggő kedvező reálgazdasági adottságok meghatározó szerepet játszanak. Elemzői várakozások szerint a világgazdaság növekedési üteme ebben az évben öt százalékhoz közeli lesz, a világkereskedelem erőteljes bővülése mellett.
Az előrejelzés szerint 2007-ben a bruttó hazai termék éves növekedése 2,5-2,8 százalék közötti lesz, a fejlődést a külpiaci áruforgalom tíz százalék feletti dinamikája támogatja. A beruházási tevékenység a bázishatásnak és az uniós transzfereknek köszönhetően a második félévben élénkülni fog, mértéke éves szinten megközelítheti a GDP dinamikáját. A vásárlóerő bővítésére a kormány szándéka szerint idén nem lesz lehetőség, a reálkeresetek várhatóan 3,5 százalékkal, a lakossági fogyasztás 0,5 százalékkal fog csökkenni.
A magyarországi kis- és középvállalatok idei fejlődési esélyei a makrogazdasági sarokszámok ismeretében az előző évekénél kedvezőtlenebbek lesznek. Versenyképességük javítását, tőkeerejük érezhető növelését önerőből csak kevesen tudják biztosítani. Az EU támogatások az innovatív cégek tőkeerejét erősíthetik.
Javulás jöhet
A döntően hazai tulajdonú vállalkozások 2007 első félévében a nemzetgazdaság fejlődési lehetőségeit derűlátóbban ítélik meg, mint saját pozícióik változását. Saját vállalkozásuk helyzetében egyértelmű tendenciaváltás nem várható, a bizonytalanság sok esetben a cégek életben maradását, működésük fenntarthatóságát jelenti. A kevésbé tőkeerős és alacsony hatékonyságú vállalkozások a növekvő költségek és a piaci kereslet szűkülése miatt gazdasági nehézségekkel kénytelenek szembenézni. A következő fél évre a nemzetgazdaság javuló kilátásaival, illetve stabilitásával számol a kis- és középvállalatok 24-32 százaléka, a pesszimista várakozások aránya július óta a legalacsonyabb, értéke 44 százalék. Saját vállalkozásuk féléves lehetőségeit mérlegelve 15 százalékról 24 százalékra nőtt a javulást feltételező cégek aránya és 41 százalékról 44 százalékra emelkedett a kilátások rosszabbodását prognosztizáló vállalkozások súlya. A kivárásos taktika alkalmazásával indokolható, hogy a vállalkozások 84 százaléka nem számol teljesítménye fél éven belüli bővülésével. Egytizedük 5 százalék alatti fejlődést feltételez. A KKV-k idén nem tartanak a versenypozíció jelentős változásától. Helyzetét megingató verseny kialakulásával 29 százalékuk számol, fél éven belül új erős versenytárs megjelenését 39 százalékuk valószínűsíti. Januárban a beszállítói lehetőségek megítélése nem változott, a nagyvállalati együttműködést 24 százalékuk tekinti reális lehetőségnek.
A hazai tulajdonú vállalkozások nem számolnak kedvező fordulattal a termelés alapvető feltételeiben. Az államháztartási hiány lefaragását célzó stabilizációs program és a költségvetés irányszámai alapján a vállalatcsoport értékesítési és jövedelmezőségi helyzete 2007-ben nem fog javulni. A kisvállalati kört érzékenyen érinti a hazai kereslet csökkenése, az importverseny erősödése és a fizetési kötelezettségek emelkedése. A hazai vállalkozások szerint tevékenységük bővítését döntő mértékben a belföldi kereslet elégtelensége veti vissza, második helyen a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát, harmadsorban az éles versenyt említik. A késztermékek állománya a cégek 59 százalékánál nem változik, a készletszínt növekedésével 15 százalékuk számol. A saját előállítású készletek csökkenését prognosztizáló vállalatok aránya 26 százalékra nőtt, ennek hátterében a termelés várható visszaesése, a meglévő készletek kiárusítása áll. A vásárolt készletek fél éven belüli növekedését jelzi a KKV-k 19 százaléka. A termelési prognózisokkal összhangban az alapanyagok és félkész termékek állománya a cégek 31 százalékánál csökkenni fog. A vállalkozások növekvő számban és arányban kényszerülnek áttekinteni és racionalizálni készletszintjüket. A belföldi piacokon stabil kereslettel számol a KKV-k 53 százaléka, bővülő piacokban bízik 13 százalékuk. A külpiaci értékesítés várható alakulása érdemben nem befolyásolja a kis- és középvállalatok üzleti hangulatát. A cégek háromnegyede alig változó lehetőségekkel számol külpiaci értékesítésében, bővülő exportrendeléseket 18 százalékuk vár.
Az első felében a hazai kis- és középvállalatok jövedelmezősége, likviditási helyzete romlik, a termékeik, szolgáltatásaik iránti kereslet szűkül. A működési terhek és az infláció növekedése a jellemzően alultőkésített, forgóeszköz hiánnyal küzdő szektor gazdálkodásában komoly nehézségeket okozhat. A kis- és középvállalatok 44 százalékának pénzügyi helyzete a következő fél évben változatlan marad. Javuló likviditásban a cégek 18 százaléka bizakodik, fizetési nehézségek kialakulásától 38 százalékuk tart. A likviditási problémák kezelése érdekében a vállalatok több mint a fele fejlesztései elhalasztását, 40 százalékuk hitel felvételét tervezi.
Uniós források ellensúlyozhatnak
A vállalkozások kedvezőtlen üzleti várakozásait gyenge beruházási elkötelezettség kíséri. A lassuló, strukturális feszültségekkel terhes makrogazdasági környezetben új fejlesztési források elsősorban az EU-s támogatásokból nyerhetők. Az év első hónapjában a hazai kis- és középvállalatok beruházási hajlandóságát összegző mutató értéke 30 százalék, tendenciája enyhén csökken. A fejlesztések megvalósításához hitelt igénylő cégek köre stabil, arányuk 44 százalék. A beruházási tevékenységet korlátozó feltételek sorában őrzi első helyét az elégtelen belföldi kereslet, ezt követi a jövőt övező bizonytalanság. A KKV-k előrejelzése szerint a kapacitások kihasználtsága 2007 első félévében várhatóan kismértékben javul. A vállalatok fele tevékenysége folytatásához elégséges kapacitással rendelkezik. Részben felesleges termelési háttér jellemzi a cégek 44 százalékát, jelentős felesleg mindössze 2 százalékuknál fordul elő.
A múlt évi infláció 3,9 százalékra gyorsult, decemberben elérte a 6,5 százalékot. Várakozások szerint az erős inflációs nyomás 2007 első félévében is fennmarad, az árhullám tetőpontját várhatóan március-áprilisban éri el. A számítások szerint idén átlagosan 6,4 százalékos lesz az infláció. Az első napokban a KKV-k 2006-ra vonatkozó inflációs prognózisa 5,7 százalék volt, majdnem 2 százalékponttal meghaladta a tényleges értéket. A múlt évi decemberi 12 havi árindexet 5,8-ra becsülték a vállalatok, ami viszont elmarad a tényleges ütemtől.