Mit mondanak az elemzők?
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint a járványügyi intézkedések fokozatos feloldásával együtt visszatért az élet a kiskereskedelmi szektorba. 2020 májusában ugyanakkor még így is 2,1 százalékkal elmaradt a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakában mérthez képest.
Mint írta, a lakosság továbbra is kevesebbet utazott májusban a megszokottnál, ami az üzemanyag-kiskereskedelem alakulásában érhető tetten, hiszen még mindig közel 14 százalékkal maradt el a forgalom az előző évihez képest. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem májusban is szárnyalt, az 59 százalékos bővülés éves összevetésben azt jelenti, hogy a szegmens egyhavi forgalma megközelítette az 1000 milliárd forintot.
Az elemző szerint júniusban további javulásra lehet számítani a szektor egészében, ahogyan az élet fokozatosan elkezdett visszatérni a normális kerékvágásba és az elmaradt fogyasztást a lakosság pótolja. Azonban az utazások továbbra is alacsonyabb szintje és a munkaerőpiaci változások tartósabban alacsonyabb növekedési ütemet hozhatnak a kiskereskedelemben, mint azt a koronaválság előtt tapasztaltuk – tette hozzá.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a következő hónapokban tovább javulhat a kiskereskedelmi forgalom. A júniusi forgalmat támogathatta, hogy míg májusban a budapesti és pest megyei üzletek csupán fél hónapig, júniusban már a teljes hónapban nyitva voltak, emellett szintén a forgalomnövekedést támogatja, hogy egyre többen térnek vissza munkahelyekre, illetve a teljes foglalkoztatásba.
Idén 1,2-1,5 százalékkal nőhet a kiskereskedelmi forgalom, jövőre pedig bázishatások miatt is 5 százalék feletti növekedésre számítunk. A járványhelyzet előtti szint elérése az idei év végén, a jövő év elején várható. A külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása azonban későbbre várható – fogalmazott az elemző.