Ezért félnek a vezetők a távmunkától

A munkavállalók egyértelműen imádnák a távmunka lehetőségét és úgy tűnik, a cégek is kezdik látni az előnyöket. Vagy csak a kivételezetteknek van lehetőség? És mitől félnek a menedzserek?

A legkülönfélébb lelki alkatú és munkakörű emberek váltanának szívesen rugalmas munkavégzésre a flexjobs.com 2016-ban 5. alkalommal elvégzett ferlmérése szerint. Az éves felmérés keretében 3100 munkavállalóból 39% szülő, 26% szabadúszó, 21% introvertált, 20% vállalkozó, 16% gondozó, 11% "digitális nomád", aki folyton úton van, 9% diák, 4,4% környezetvédő, 2% katonafeleség, aki mind szívesen választanák ezt a megoldást.

33% már hagyott ott munkahelyet azért, mert a főnökség nem engedte a legalább részben rugalmas munkavégzést,14% már gondolt rá, hogy emiatt távozik, 18% pedig éppen ezért készül felmondani és keres másik állást. A válaszadók 96%-a van meggyőződve róla, hogy a rugalmasabb munka pozitív hatással lenne az életminőségére, 79% hiszi, hogy az egészsége is javulna tőle, 87% véli, hogy kevesebb stressz érné így. (Egy másik kutatás kimutatta, egészségesebbek leszünk, ha csak távolról látjuk a főnököt.)

Fotó: flickr/Matt Crawford

A felmérésben arról is megkérdezték az embereket, hogy hol dolgoznak legszívesebben, ha épp egy nagyon fontos projekttel kell haladniuk. Csak 7%-uk válaszolta azt, hogy ha választhatna, akkor is a munkahelyén ülne. 9% inkább másutt végezné el a feladatát.

  • 8% kávéházban, könyvtárban vagy valami más helyen ülne le a laptopjával
  • 8% az irodában dolgozna, de nem akkor, amikor a többség bent van
  • 51% az otthonát jelölte meg a preferált helyként
  • 26% csak az olyan feladatok elvégzéséhez menne be az irodába, amelyet nem lehet máshol megoldani
A válaszok azt is egyértelműen megmutatták, hogy az emberek nagy része szerint messze nem az irodában a leginkább produktív. 65% vélekedett úgy, hogy máshol eredményesebben dolgozik. Egy magyar kutatás is bizonyítja, hogy tényleg többet dolgozunk, ha otthon lehetünk. De miért? A válaszadók háromnegyede szerint a legfontosabb, hogy kevesebbszer szakítják félbe. Sokakat (69%) az értekezletek zavarnak, 68% szerint az irodai intrika hiánya a legjobb a távmunkában. 67% emelte ki, hogy csökken a stressz a kevesebb utazás miatt, de a válaszadók több mint felének egyszerűen azért vonzóbb otthon dolgozni, mert kényelmesebb.

Még áldozatokra is hajlandók lennének a lehetőségért. 29% akár 10-20%-kal alacsonyabb bérért is dolgozna, mint amit jelenleg kap, 22% lemondana a szabadsága egy részéről, 81% pedig lojálisabb lenne a cégéhez, ha flexibilisebb lenne a munka.

Csak a munkavállalók krémjének engedik?

2014-ben még arról közölt cikket a The New York Times, hogy bár egyre többet hallani azt, hogy divatba jött a rugalmas munkavégzés, a valóság azonban egészen más.

Fotó: flickr/Ewan McIntosh

Akkor, 2014-ben, egyfelől igaz volt, hogy a rugalmas munkavégzést engedő cégek száma nőtt Amerikában. 2008-ban még csak 23%, 2014-ben viszont már 38% tette ezt lehetővé, 43% pedig engedte, hogy rövidebb munkahetet dolgozzanak az alkalmazottak, derült ki a Human Resource Management vizsgálatából. Az az összefüggés viszont érthető okokból továbbra is fennáll, hogy a rugalmasság a tudásintenzív munkakörökben nőtt. A termelésben, gyári munkák esetében maradt a szigorúan elvárt jelenlét.

Ideje felfogni végre: a távmunkáé a jövő
Részmunkaidő, táv- vagy otthon végezhető munkák – mindegyik nagy segítség lehet a kisgyermekes szülőknek, vagy a családnak segíteni akaró nagyszülőknek. Egyben persze nagy könnyebbség a cégeknek és a magyar gazdaságnak is. Az utóbbi években egyre inkább élnek a hazai munkáltatók is ezzel a máshol már jól ismert és használt lehetőséggel, de az elterjedéshez a cégvezetők és a dolgozók hozzáállásán is változtatni kellene.
De ez úgy fest, csak a látszat. A Boston College 545 céget megkérdező kutatása arra az eredményre jutott, hogy a legtöbb cégnél csak a kivételezett személyeknek tesznek ilyen engedményt, s ez mindig az adott alkalmazottal szimpatizáló közvetlen főnöktől függ. Az alkalmazottak nagy részének nem engedik meg, hogy legalább egyes napokon otthonról dolgozzon.

Állítólag azért, mert a menedzserek egyrészt nem bíznak az alkalmazottakban és abban, hogy valóban elvégzik a munkát otthonról is. Másrészt a menedzserek attól is félnek, hogy ők maguk nem lesznek képesek összefogni és irányítani egy olyan csapatot, amelynek tagjai sokszor nincsenek jelen az irodában.

Forrás: flexjobs.com, The New York Times, Business Insider

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo