A legkülönfélébb lelki alkatú és munkakörű emberek váltanának szívesen rugalmas munkavégzésre a flexjobs.com 2016-ban 5. alkalommal elvégzett ferlmérése szerint. Az éves felmérés keretében 3100 munkavállalóból 39% szülő, 26% szabadúszó, 21% introvertált, 20% vállalkozó, 16% gondozó, 11% "digitális nomád", aki folyton úton van, 9% diák, 4,4% környezetvédő, 2% katonafeleség, aki mind szívesen választanák ezt a megoldást.
33% már hagyott ott munkahelyet azért, mert a főnökség nem engedte a legalább részben rugalmas munkavégzést,14% már gondolt rá, hogy emiatt távozik, 18% pedig éppen ezért készül felmondani és keres másik állást. A válaszadók 96%-a van meggyőződve róla, hogy a rugalmasabb munka pozitív hatással lenne az életminőségére, 79% hiszi, hogy az egészsége is javulna tőle, 87% véli, hogy kevesebb stressz érné így. (Egy másik kutatás kimutatta, egészségesebbek leszünk, ha csak távolról látjuk a főnököt.)
A felmérésben arról is megkérdezték az embereket, hogy hol dolgoznak legszívesebben, ha épp egy nagyon fontos projekttel kell haladniuk. Csak 7%-uk válaszolta azt, hogy ha választhatna, akkor is a munkahelyén ülne. 9% inkább másutt végezné el a feladatát.
- 8% kávéházban, könyvtárban vagy valami más helyen ülne le a laptopjával
- 8% az irodában dolgozna, de nem akkor, amikor a többség bent van
- 51% az otthonát jelölte meg a preferált helyként
- 26% csak az olyan feladatok elvégzéséhez menne be az irodába, amelyet nem lehet máshol megoldani
Még áldozatokra is hajlandók lennének a lehetőségért. 29% akár 10-20%-kal alacsonyabb bérért is dolgozna, mint amit jelenleg kap, 22% lemondana a szabadsága egy részéről, 81% pedig lojálisabb lenne a cégéhez, ha flexibilisebb lenne a munka.
Csak a munkavállalók krémjének engedik?
2014-ben még arról közölt cikket a The New York Times, hogy bár egyre többet hallani azt, hogy divatba jött a rugalmas munkavégzés, a valóság azonban egészen más.
Akkor, 2014-ben, egyfelől igaz volt, hogy a rugalmas munkavégzést engedő cégek száma nőtt Amerikában. 2008-ban még csak 23%, 2014-ben viszont már 38% tette ezt lehetővé, 43% pedig engedte, hogy rövidebb munkahetet dolgozzanak az alkalmazottak, derült ki a Human Resource Management vizsgálatából. Az az összefüggés viszont érthető okokból továbbra is fennáll, hogy a rugalmasság a tudásintenzív munkakörökben nőtt. A termelésben, gyári munkák esetében maradt a szigorúan elvárt jelenlét.
Állítólag azért, mert a menedzserek egyrészt nem bíznak az alkalmazottakban és abban, hogy valóban elvégzik a munkát otthonról is. Másrészt a menedzserek attól is félnek, hogy ők maguk nem lesznek képesek összefogni és irányítani egy olyan csapatot, amelynek tagjai sokszor nincsenek jelen az irodában.
Forrás: flexjobs.com, The New York Times, Business Insider