Ez a bürokraták országa!

Továbbra is nagy tehernek és egyre időigényesebbnek tartják az adminisztrációs feladatokat a kis- és középvállaltok megkérdezett vezetői, akik romló üzleti helyzetükről, és csökkenő termelésről számoltak be - derül ki a Magyarországi Volksbank Zrt. és az MKIK Gazdaság és Vállalkozáselemzési Intézet negyedéves KKV Körképéből.

 A különböző adminisztratív terhek jelenleg átlagosan havi 65 órát vesznek igénybe, 14 órával többet, mint egy évvel korábban. A legnagyobb gondnak a cégek a kötelező statisztikai adatszolgáltatást tartják, ám hasonló arányban említették a munkabérekhez kapcsolódó járulékok fizetését, illetve annak dokumentálását, és a mérleg készítését is - áll a felmérésben.

A 302 fős mintán végzett felmérés - túl az adminisztratív terhek által okozott kényelmetlenségeken - a kkv szektor romló üzleti helyzetét mutatja. A konjunktúra mutatók kivétel nélkül csökkentek, a legnagyobb mértékben a termelés esett vissza. Ezt a felmérés készítői a belföldi kereslet jelentős csökkenésével  magyarázzák. (A kormány kéthavonta bejelenti, hogy csökken az admisztrációs teher...)

A vállalkozások rövid távú várakozásai ellentmondásos képet mutatnak: a cégek a termelés további csökkenésére számítanak, s az év eleji üzleti helyzetnél is borúsabban ítélik meg kilátásaikat, másfelől e tényezők hatását részben ellensúlyozza a  kapacitások javuló kihasználtságával, valamint a jövedelmezőség és a létszám alakulásával kapcsolatos enyhe optimizmus. Ezek eredményeképpen a KKV Konjunktúra index a 2006 októberi szintre esett vissza.

A vállalkozások jövedelmezőségének javulására vonatkozó optimizmus a felmérés szerint nem az áremelési szándékokból, hanem inkább a hatékonyság javításából fakad. A megkérdezettek összesen 45 százaléka nem kíván változtatni árain, és 28 százalékuk az inflációnak megfelelő áremelést tervez, 20 százalékuk pedig az infláció alatt emelne. Az áremelést tervezők jobbára a szolgáltató szektorból kerülnek ki.

csak minden ötödik indult

A legutóbbi felmérés vizsgálta a kkv-k részvételét a  gazdaságfejlesztési operatív program keretében  2005-2006 folyamán (GVOP), illetve 2007-ben (GOP) kiírt pályázatokban. A megkérdezett kis-és középvállalkozások viszonylag jól informáltak az uniós lehetőségekről, az egyes pályázatokról a válaszadók 61-85 százaléka hallott már. A vállalkozások 54 százalékában vetődött fel, hogy folyamodjanak a GVOP pénzekért, ám a GOP tendereken csak 20,5 százalék jelezte ennek lehetőségét.

Akik eleve kizárták az elindulásuk lehetőségét, leggyakrabban azzal indokolták, hogy cégük nem felelt meg a pályázati kiírásnak vagy a nyertessel szemben támasztott szigorú követelményeknek; ezenkívül gyakori okként vetődött fel a túlságosan nagy önerő szükségessége is. A megkeresett kkv-k eredményes pályázónak bizonyultak, ugyanis a valamelyik pályázaton elindult cégek háromnegyede el is nyerte a támogatást.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo