Látható a gazdaságfehérítő lépések hatása - állítja a pénzügyi tárca. A minisztérium szerint tavaly 60 milliárd forintot hozott az államnak a járulékfizetők számának gyarapodása és az, hogy 110 ezren már nem a minimálbér, hanem annál magasabb összeg után fizetik a közterhet.
A szaktárcánál a Népszabadságnak egyelőre azt mondják, a fehéredés tetten érhető az egyéni vállalkozók számának jelentősebb csökkenésében - feltételezhetően a kényszervállalkozók adják vissza az ipart -, valamint egyes ágazatokban (mint az építőipar) az átlagkeresetek emelkedésében.
Azt viszont sem a munkabér, sem a vállalkozói statisztikák nem mutatják, hogy történik-e valami a feketén foglalkoztatottakkal. De vélhetőleg érdemi elmozdulást az alkalmazottak száma sem mutatna, minthogy maguk az intézkedések is inkább a szürke-, vagyis a félig-meddig jogszerű (a jövedelem egy része után adót fizető) foglalkoztatásra tudnak hatni. A feketezóna ugyanis csak akkor válik láthatóvá, ha az APEH vagy a munkaügyi ellenőr a helyszínen találja a munkaszerződés vagy egyéb papír nélkül dolgozót. S az ellenőröknek még mindig bőven akad munkájuk, a szigorúbb ellenőrzéssel együtt nő a lebukott feketemunkások száma is.