"Eva: igen, áfaemelés: nem!"

Vajon mit tud letenni az asztalra a legújabb fórum, az, amelyik a fejlesztésekért, a gazdaságért felelős miniszter felkérésére jött létre? Van, aki hosszú távú koncepcióalkotó munkát remél, s van, aki azt véli: a kormányzat felismerte, nem csupán elvonni lehet az erőforrásaikat amúgy a végletekig felélő vállalkozásoktól. Mindeközben a szakértők sem ússzák meg, voksolnak az adótörvényekről, az adóreformról.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) létrehozásának bejelentését követően nemcsak a szakszervezetek nemtetszéséről lehetett olvasni, hanem arról is: talán végre nem a többedik, ugyanazt szajkózó testület kezd el üzengetni a kormánynak és a közvéleménynek, hanem a gazdaság élénkítését kidolgozó csoport juthat szóhoz. De ez az új fórum sem spórolhatja meg, hogy érveljen a készülő adótörvényekről, hiszen a vállalkozások helyzetét - sok esetben életben maradását - alapozzák meg a kormányzat esedékes döntései.

Csakhogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke azzal készült az első tanácskozásra, hogy még nem láthatta, hogyan tudja a vállalkozói kör érdekeit képviselni ott. Dr. Parragh László a Piac & Profitnak nyilatkozta is, egyelőre viszonylag keveset tudnak az adórendszer átalakításáról. Az persze biztos, hogy a gazdaság terheit - elsődlegesen a kiadásokat - csökkenteni kell, ám nem tűnik eléggé elkötelezettnek a kormányzat. Az MKIK szerint is legalább 1000 milliárd forintnyi "teherátrendezésre" kell sort keríteni ahhoz, hogy a gazdaság fel tudjon pörögni. Parragh László szerint részben adócsökkentésből, részben kiadáscsökkentésből kell az ezermilliárdot megtervezni, s szükségesnek látja bizonyos európai uniós források átcsoportosítását is. (Az MKIK elnökével folytatott beszélgetésünk időpontjában még nem volt ismert a kormányfő programtervezete.)

Eva: igen, áfaemelés: nem

A kamara azt tapasztalja, hogy a kormányzat az adórendszer "beltartalmának" átalakítását most már komolyan gondolja. De azt is tudja az üzleti szféra, hogy a szintén beharangozott adminisztrációs egyszerűsítés erőteljes adórendszer-módosítást, komplex beavatkozást igényel, egy-egy adóelem megváltoztatásával operálni nem megoldás. Parragh László ezt fűzi tovább, miszerint a Gazdasági Egyeztető Fórumot is arra fogják ösztönözni a vállalkozások, hogy 2009-re valóban szűnjön meg az eleve ideiglenesen kivetett szolidaritási adó. Az MKIK elnöke az egészségügyi hozzájárulás eltörlése mellett is lándzsát tör.

Az üzleti szférával érzékeltetni kell, hogy az élőmunkaterhek tényleg csökkenni kezdenek, s végre nem csupán szólam lesz az sem, hogy "többen fogunk kevesebbet fizetni". A kamara első embere szerint a fórum szereplőinek is fölteszik a vállalkozók a kérdést, a szolidaritási adó, illetve az eho - az egészségügyi hozzájárulás - együttesen nem lesz megszüntethető, de akkor mi a megoldás? Parragh László leszögezi, itt politikai értékválasztásnak kell bekövetkeznie, hiszen más és más gazdasági érdekcsoportoknak használ, illetve árt az amúgy elkerülhetetlen beavatkozás. Az eho elsődlegesen a kkv-szektort érinti, a szolidaritási adó főként a multinacionális cégeket. Az evát pedig mindenképpen meg kell menteni - ismerteti az érdekegyeztető fórumon is képviselendő kamarai álláspontot az MKIK elnöke. Akkor szabad csak megszüntetni, amikor ez a lépés együtt jár egy generális adórendszer-átalakítással.

Ahogy közeledik az adótörvények elkészítésének, benyújtásának ideje, úgy sűrűsödik az áfáról szóló "vitanapok" száma a szakmai és politikai fórumokon is. Az MKIK-nak egyszerű a helyzete, kitart véleménye mellett, s Parragh László szerint a GEF legtöbb szereplője is meggyőzhető: az áfaemelés helytelen döntés lenne, nem szolgálja a vállalkozók érdekeit. Ha nem fogadják meg ezt a kamarai tanácsot, akkor akár konzerválják is a meglévő adórendszert, lehetőséget kínálva a gazdaságpolitikának, hogy ne a kiadási oldalon nyúljon hozzá az adórendszerhez. S ami legalább ennyire hátrányos, az az, hogy inflációs nyomást - esetleges jegybanki beavatkozást - is jelentene az áfaemelés, s nem mérséklődne sem a forint erősödésének, sem a versenyképesség romlásának a veszélye.

A teljes cikk a Piac és Profit szeptemberi számában olvasható.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.
Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo