Tovább zsugorodik a külkereskedelem: szeptemberben éves összevetésben a kivitel volumene 4,9, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent. A legnagyobb súlyú gépek és szállítóeszközök exportja a tizedével esett vissza, az import pedig minden árufőcsoportban mérséklődött a Központi Statisztikai Hivatal friss gyorsjelentése szerint.
Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Szeptemberben a behozatal értéke 1722,48 milliárd forint, a kivitelé 1937,29 milliárd forint volt, így a külkereskedelmi többlet 215 milliárd forintot tett ki. Euróban számolva szeptemberben a kivitel 4,2, a behozatal 4,7 százalékkal csökkent. Az import értéke 6,11, az exporté 6,86 milliárd euró volt szeptemberben, a többlet 751,1 millió eurót tett ki. (Augusztusban még növekedést mértek a statisztikusok.)
Az esztendő első kilenc hónapjában a kivitel 2,1, a behozatal 0,7 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Az első féléves forgalom növekedése után a harmadik negyedévben jellemzően csökkenés volt megfigyelhető, ami a szeptemberi visszaesés következménye. A 2012. január–szeptemberi kivitel értéke 17 500 milliárd forint (60 milliárd euró), a behozatalé 15 922 milliárd forint (54,6 milliárd euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1578 milliárd forintot (5,4 milliárd eurót) tett ki, 83 milliárd forinttal többet, az árfolyamváltozás következtében euróban mérve 61 millióval kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.
A termékforgalom forintban mért árszínvonala a január-szeptember közötti időszakban az exportban 5,8, az importban 7,6 százalékkal emelkedett 2011 azonos időszakához képest, a cserearány 1,7 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz képest 18, az euróhoz mérten 7,4 százalékkalkal gyengült.
Beindult a német járműexport
Legfőbb külkereskedelmi partnerünk a KSH adatai szerint mindkét irányban Németország, továbbá a kivitelnél sorrendben: Románia, Ausztria, Szlovákia, Olaszország. A behozatalnál Oroszország, Ausztria, Kína, Szlovákia áll a rangsor elején. A felsorolt országok felé szeptemberben a legnagyobb exportnövekményt Németország irányába tapasztalták, a közúti jármű árucsoportnál (106 millió euró). A legnagyobb csökkenést a híradástechnikai termékkör Kínából történő behozatalában (269 millió euró) és Romániába irányuló kivitelében (125 millió euró) mérték éves összevetésben.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az export volumene 1,7 százalékkal bővült, az importé 4,3 százalékkal elmaradt az egy évvel ezelőttitől. Időszakon belül az első féléves 4 százalékos exportvolumen-bővülés után a harmadik negyedévben – a szeptemberi csökkenés miatt – 3,0 százalékos visszaesést regisztrált a KSH, az importvolumen mindhárom negyedévben közel azonos mértékben mérséklődött. A külkereskedelmi mérleg hiánya 463 milliárd forint volt, 114 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.