Esélytelen az áresés

Amennyiben a nemzetközi válság következtében Magyarországon mérséklődne a lakáspiaci kereslet, az nem az árak csökkenésében, inkább a kínálat szűkülésében mutatkozik majd meg - véli Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési vezetője.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

"Csak az az ingatlanlufi pukkadhat ki, amit előzőleg felfújtak" - mondja Zelei Zoltán, utalva arra, hogy például Angliában, Írországban és a balti államokban már hónapok óta csökkenek a négyzetméterárak. A szakember kifejti: ezekben az országokban, sőt a közép-európai térségben is jelenleg sokkal magasabbak a négyzetméterárak, mint Budapesten: Írországban több mint kétszeres, Angliában nyolc és félszeres, Romániában és Csehországban pedig közel kétszeres négyzetméterárakat találunk.

Zelei Zoltán szerint ezekben az országokban az elmúlt években a beruházók extra profittal dolgoztak és a használt lakások ára is elrugaszkodott a realitástól. A másik probléma - például az észt és a lett piacon - az volt, hogy sokkal több lakást építettek, mint amennyit a piac fel tudott venni a piac.

Inkább emelik az árakat

Magyarországon azonban egyik tényező sem érvényesült: soha nem voltak túlárazottak a budapesti lakások, és nem volt jellemző a "beteges" túlkínálat sem. Az árak az emúlt tíz évben kiegyensúlyozottan, évi 7-10 százalékkal emelkedtek és visszafogott volt a kínálati oldal növekedése is.

Zelei Zoltán mindezek alapján úgy véli, hogy Magyarországon nincs napirenden a lakásárak emelkedése, a kereslet mérséklődése inkább a kínálat szűkülésében jelentkezik majd. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kisebb, rövidtávra dolgozó fejlesztők várhatóan "kikopnak" a piacról és nem építenek új lakásokat.

Az Elephant Holding várhatóan 6-9 százalékos áremeléssel kezdi a jövő évet. A cég értékesítési vezetője szerint a jelenlegi kínálati árat csak a minőség rovására lehetne tartani, mivel a beruházói költségek jelentősen nőttek az utóbbi időben. A költségemelkedés főbb összetevői a munkaerő, az energia, az alapanyagok árának emelkedése, valamint az építési szabályozás változása, amely egyre több adminisztrációs terhet ró a fejlesztőkre.

Költözködni amúgy sem szeretünk

Az "átlag magyar" nem szeret költözködni, életünk során maximum kétszer-háromszor váltunk lakást. Mindez azt jelenti, hogy átlagosan 15 évente jut eszünkbe, hogy ingatlanpiaci kérdésekkel foglalkozzunk.

Ezzel szemben az átlag európai 5 évente foglalkozik lakásügyekkel. Azért is foglakozik többet ingatlanpiaci kérdésekkel, mert sokkal több információval rendelkezik az ingatlanpiaci tendenciákról. Így gyakorta nem életkörülményeik megváltozása miatt, hanem befektetési szempontok alapján vesznek vagy adják el lakásukat még azok is, akik csak egy ingatlannal rendelkeznek - olvasható a Forest Hill lakópark közleményében.

Az Uniós átlag elérését segíthetik a lakásvásárok is. A rendezvények ösztönözhetik a magyarokat arra, hogy átfogóbb képet szerezzenek a piaci helyzetről, éppen ezért örülni kell  azoknak a látogatóknak is, akik "csak" nézelődni jönnek el egy-egy rendezvényre. Az ilyen fajta információszerzés hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyarok ne csak költözködés miatt, de befektetési céllal is vásároljanak.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo