Erős gazdaságösztönző elemekkel készült a 2025-ös költségvetés

A gazdaságpolitika megismerése felé tett első lépés mindig a költségvetés kiadási oldalának szemügyre vételével kezdődik. Az egyes kiadási tételekből látható, hogy mely területek a kiemeltek, ráadásul idősoros vizsgálatkor még az is megállapítható, hogyan és milyen hatások miatt történtek módosítások a prioritások között. Az egymást követő Orbán-kormányok esetében voltak egyszeri intézkedések mind a bevételi, mind pedig a kiadási oldalon, azonban tartós elem maradt a családpolitika, a rezsicsökkentés, vagy éppen a munkát terhelő adók mérséklése. Az Oeconomus gazdaságkutató arra vállalkozik, hogy a 2025-ös költségvetés kapcsán tegyen néhány észrevételt.

Az államháztartás központi alrendszerének (pénzforgalmi módszertan szerint számolt) 2025. évi kiadási főösszege 42 862 milliárd forint, bevételi főösszege 38 739 milliárd forint, hiánya 4122 milliárd forint. Fontos jellemzője a 2025-ös költségvetésnek, hogy stabilabb konstrukcióra épített, ugyanis a viszonylag későbbre tolódott elfogadásnak köszönhetően megbízhatóbb bázissal lehetett tervezni a 2025-ös számokat. 

Egyértelműen kirajzolódik még az utóbbi években megjelenő deficit lefaragásának célja, ugyanis a 2024-es várható 4790 milliárd forintos pénzforgalmi hiány a 2025-ös évre 4122 milliárd forintra szűkül. Mindez azt jelenti, hogy a GDP arányában és az ESA módszertan szerint számolt deficit a 2024-es 4,5 százalékról, 3,7 százalékra olvad. A kormányzat 2025-ben a tavalyihoz képest (0,2 százalék), némileg nagyobb adósságmérséklést (0,6 százalék) szeretne megvalósítani.

Mit hoz 2025?
Mit hoz 2025?
Fotó: Depositphotos

A 2025-ös költségvetés kiadási főösszege csak rendkívül szerény mértékben növekszik az előző évhez képest, ezért ilyen szempontból a büdzsé nem expanzív, azonban jelentős gazdaságélénkítő hatások jelennek meg benne, így bizonyos értelemben ösztönző karaktere van. Restriktív elemek (a gazdaság fékezése) pedig úgy sejlenek fel benne, hogy bizonyos adónemek emelése ezen túl az inflációs rátához kötött. Ezen kívül látható a költségvetésben kereslet orientált költségvetési politika, amely az aggregált keresletet meghatározó tényezőkön keresztül kíván hatást gyakorolni a gazdaság egészére, illetve kínálat orientált gazdaságpolitika is. Ezen utóbbi a termelés feltételeinek megváltoztatásával igyekszik hatni a makrogazdasági helyzetre. A büdzsé alapvetően az egyensúly javításáról szól, ezen kívül pedig eltolódás látható bizonyos szereplők, szektorok ösztönzése felé, amely mindenképpen új karaktert ad a fiskális politikának.

Véleményvezér

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 
Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost

Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost 

A független országgyűlési képviselőnek hétmillió forintba került egy régebbi Orbán-beszéd lejátszása a parlamentben. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo