Az államháztartás központi alrendszerének (pénzforgalmi módszertan szerint számolt) 2025. évi kiadási főösszege 42 862 milliárd forint, bevételi főösszege 38 739 milliárd forint, hiánya 4122 milliárd forint. Fontos jellemzője a 2025-ös költségvetésnek, hogy stabilabb konstrukcióra épített, ugyanis a viszonylag későbbre tolódott elfogadásnak köszönhetően megbízhatóbb bázissal lehetett tervezni a 2025-ös számokat.
Egyértelműen kirajzolódik még az utóbbi években megjelenő deficit lefaragásának célja, ugyanis a 2024-es várható 4790 milliárd forintos pénzforgalmi hiány a 2025-ös évre 4122 milliárd forintra szűkül. Mindez azt jelenti, hogy a GDP arányában és az ESA módszertan szerint számolt deficit a 2024-es 4,5 százalékról, 3,7 százalékra olvad. A kormányzat 2025-ben a tavalyihoz képest (0,2 százalék), némileg nagyobb adósságmérséklést (0,6 százalék) szeretne megvalósítani.
A 2025-ös költségvetés kiadási főösszege csak rendkívül szerény mértékben növekszik az előző évhez képest, ezért ilyen szempontból a büdzsé nem expanzív, azonban jelentős gazdaságélénkítő hatások jelennek meg benne, így bizonyos értelemben ösztönző karaktere van. Restriktív elemek (a gazdaság fékezése) pedig úgy sejlenek fel benne, hogy bizonyos adónemek emelése ezen túl az inflációs rátához kötött. Ezen kívül látható a költségvetésben kereslet orientált költségvetési politika, amely az aggregált keresletet meghatározó tényezőkön keresztül kíván hatást gyakorolni a gazdaság egészére, illetve kínálat orientált gazdaságpolitika is. Ezen utóbbi a termelés feltételeinek megváltoztatásával igyekszik hatni a makrogazdasági helyzetre. A büdzsé alapvetően az egyensúly javításáról szól, ezen kívül pedig eltolódás látható bizonyos szereplők, szektorok ösztönzése felé, amely mindenképpen új karaktert ad a fiskális politikának.