A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A testület legutóbb július 27-én 100 bázisponttal mérsékelte 8,5 százalékra a jegybanki alapkamatot, a piac akkor 50 bázispontos kamatvágásra számított.
Az elmúlt három hónapban, több mint 20 nemzeti bank is lazított a monetáris politikáján, ami alapján látható, hogy a világban még nem ért a végére a kamatvágási hullám. - elemezte a helyzetet Orosz Dánel, az AXA stratégiai tanácsadója.
Ez nem versenyfutás
A kérdés itthon sem az volt, hogy vágni kell-e az alapkamatból, hanem az, hogy mennyit. Annak ellenére, hogy júliusban hat hónapnyi kivárást követően, hatalmas lendülettel indult el újra a kamatcsökkentési kampány, kissé túlzás lett volna most újra ilyen intenzíven lazítani. Ez nem egy versenyfutás. Ugyanakkor a nemzetközi hangulat és ezen keresztül Magyarország kockázati megítélése továbbra is kedvező hátteret nyújtott annak, hogy folytatódjon a kamatvágás.
A kilátásokat tekintve még mindig kétséges, hogy meddig teszi lehetővé a kedvező befektetői hangulat, hogy a forint kevésbé érzékenyen reagáljon az alapkamat csökkentésre. Így hétfőn a kamatvágást nem igazán lehetett volna „halogatni", viszont nem is lett volna indokolt az ennél gyorsabb tempó. Másrészről viszont látni kell, hogy a vártnál gyengébb második negyedéves GDP, a lényegesen alacsonyabb július inflációs adat (az ÁFA emelés hatását csak nehézkesen tudják a fogyasztókra továbbhárítani) továbbra is azt jelzik, hogy komoly sokkhatás érte a hazai fogyasztókat. A fiskális megszorítások miatt ezeket a komoly recessziós hatásokat továbbra is csak a monetáris oldalról lehet tompítani.