A munkaerőpiacon zajló generációs váltás sem elhanyagolható tényező az irodapiacon, hiszen az újabb generációk számára a fenntarthatóság fogalma nem csak egy divatos közhely. A munkavállalók ezen generációja már nem csak arra figyel, hogy környezetbarát termékeket válasszon, minél több mindent újrahasznosítson vagy éppen kritikusan álljon a légi közlekedéshez. A környezettudatos szemlélethez hozzátartozik az is, hogy a munkahely mentesnek kell legyen a mérgező környezeti hatásoktól.
A világjárványok és háborúk, az emelkedő energiaárak, a recesszió réme, valamint az újabb generációk - és így az irodabérlők - környezetbarát hozzáállása miatt az irodatulajdonosok számára ma a maximális energiahatékonyság és a dekarbonizáció, azaz a károsanyag-kibocsátás csökkentése az elsődleges szempont. A fenntarthatóság fogalma ezért egyre inkább megjelenik majd a bérleti szerződésekben, és a vállalatok versenyelőnyre tehetnek szert azzal, ha olyan megoldáscsomagot garantálnak a bérlőnek, amely minimalizálja az energiaköltségeket.
Hogyan lehet ezt elérni?
A károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez vezető hatékony megoldásoknak több területre kell fókuszálniuk.
• Az ingatlantulajdonosoknak az energiatermelés és -tárolás környezetbarát módjait kell választaniuk, például az irodaházakban napelemek használatát.
• A kibocsátás csökkentéséhez elengedhetetlen a megfelelő alapanyagok használata az építés és a szigetelés során. A fa, a zöld acél és a moduláris építés használatának a fenntartható filozófiát valló épületeknél alapértelmezetté kell válnia.