Elszálló forint vagy IMF megállapodás?

Az Európai Bizottság reméli, hogy a magyar kormánytól kapott válaszok alapján mielőbb létrejönnek a hiteltárgyalások megkezdésének a feltételei – írja a BruxInfo Pia Ahrenkilde-Hansen, a testület elnökének szóvivője április 2-i nyilatkozatát idézve. Benoît Anne, a Société Générale, a nagy francia bankház fő stratégája azonban továbbra is úgy véli, hogy kisebb a valószínűsége annak, hogy lesz IMF megállapodás, mint annak, hogy egyáltalán nem lesz.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Benoît Anne
Kép:privátbankár

A feltörekvő piacok szakértője, Benoît Anne az alapblog.hu –nak adott interjúban annak ellenére fenntartja az elemzői csapata által képviselt negatív véleményt, hogy időközben Fellegi Tamás Washingtonban tárgyal az IMF-nél, és az Európai Unió illetékesei március 30. óta tanulmányozhatják a magyar kormány hivatalos válaszait az unió által támasztott feltételek teljesítéséről. (Magyarország szempontjából negatív hatásúnak nevezte az IMF/EU-tárgyalások késedelmét márciusi értékelésében a Moody's Investors Service.)

A közép-európai térségre szakosodott vezető francia banki közgazdász azonban úgy látja, hogy a piacok túlárazták a megállapodás lehetőségét az elmúlt időszakban. Hamarosan azonban megértik a piaci szereplők, hogy valójában semmi egyéb nem történt, mint kommunikáció. Ha májusig sincs érdemi előrelépés, márpedig Benoît Anne szerint ennek nagy a valószínűsége,- mert a magyar kormány nem lesz hajlandó alapvető fordulatra, nem fog beleegyezni például az egykulcsos adó eltörlésébe - akkor az igen gyorsan háromszáztizenöt-háromszázhúsz forintos eurót és a külföldiek kezében lévő magyar eszközök leépülését fogja eredményezni.

Ez sem használ?
Az Európai Bizottság reméli, hogy a magyar kormánytól kapott válaszok alapján mielőbb létrejönnek a hiteltárgyalások megkezdésének a feltételei – írja a BruxInfo Pia Ahrenkilde-Hansen, a testület elnökének szóvivője április 2-i nyilatkozatát idézve. A kormány március 30-án mind a négy Magyarországot érintő dossziéban átadta álláspontját Brüsszelnek. Az egyik a bírók nyugdíjkorhatárának leszállítását, a másik az adatvédelmi hatóság függetlenségét érinti. Ezek esetében az Európai Bizottság március 7-én indoklással ellátott vélemény kiküldésével a második szakaszba léptette az eljárást. A harmadik dosszié a jegybanktörvényre vonatkozik, amellyel kapcsolatban idén januárban ugyancsak kötelezettségszegési eljárás indult, ám ami mostanra lényegében egyetlen kérdésre, a jegybankelnök fizetésére szűkült le (Marco Buti, a bizottság főigazgatója március 9-én levélben kért további felvilágosításokat Budapesttől). A negyedik ügy, az igazságszolgáltatás függetlenségének kérdésében eddig nem indult eljárás, ezért mielőtt a bizottság ezen a területen is döntésre szánná el magát, március 7-én újabb információkat kért a magyar kormánytól. Bár a bizottság gyors határozatot ígért, arra nem lehet számítani, hogy a húsvéti ünnepek előtt bármi fejlemény lenne az ügyben, írja a BruxInfo. A hírportál kérdésére a szóvivő leszögezte azt is: „az EU-val és az IMF-fel folytatandó hiteltárgyalások megkezdésének még nem teljesültek a feltételei.” Amennyiben a magyar kormánynak ezúttal sem sikerül tisztáznia a vitás ügyeket, a tárgyalások megkezdése valószínűleg tovább tolódik.

– A téma, tudniillik Magyarország és az IMF illetőleg az EU közötti problematika egész története – tehát az elmúlt mintegy másfél év huzavonái, az ellentmondásos taktikák és az azokhoz párosult kommunikáció – rendkívüli óvatosságra kell, hogy intsék a befektetőket. Ennek az előtörténetnek az ismerete, továbbá az IMF-nél végzett munkám során szerzett és az EU-hoz is szorosan kapcsolódó tapasztalataim együttesen azt mondatják velem, hogy sokkalta nehezebben kerülhet tető alá bármiféle megállapodás, mint azt a piaci résztvevők feltételezik. Ha egyáltalán tető alá kerül –válaszolta Zentai Péter kérdésére Benoît Anne, aki szerint az sem jelent semmit, hogy Fellegi Tamás tárgyal Washingtonban.

– Korábban több hullámban jöttek a derűlátást tükröző nyilatkozatok. Ez utóbbiaknak volt köszönhető a forint szinte páratlan, világszerte figyelmet keltő erősödése – a 320-as szintről a 290-es szintre esése az euróval szemben – és hogy a külföldiek kezén lévő magyar államkötvény-állomány csúcson van. Elemző csapatom tagjaival együtt azonban arra a megállapításra jutottam, hogy a piac túlértékelte a pozitív híreket, túlértékelte ezáltal a forintot, ugyanakkor nem árazta be a kockázatokat, amelyek növekedőben vannak. (Egy éve mutatta be a kormány a Széll Kálmán Tervet, amit azonban Vértes András a GKI elnöke szerint a elfújt a szél.)

A Société Générale stratégája szerint nemzetközi befektetők jelentős része csak periférikusan, vagy egyáltalán nem ismeri azt a kardinális szerepet, amelyet az Európai Unió tölt be a témában. Tudniillik azt, hogy az IMF önmagában nem köthet semmiféle megállapodást a magyar kormánnyal, hogy a magyar hatóságoknak mindenekelőtt az EU felé vannak kötelezettségei és csupán azok teljesítése után lehet érdemi tárgyalásokban és megállapodásban bízni. Ez az a kockázat, amit nem árazott be valójában a piac. Az EU által kért politikai, gazdasági, pénzügyi feltételeket a magyar kormány csak rendkívüli nehézségek árán lenne képes teljesíteni, sőt ezek egy részének nem is kíván eleget tenni, véli Benoît Anne.

– Olyan csekély a magyarok rendelkezésére álló idő, mely alatt bonyolult politikai kihívásokkal kell megküzdeniük, hogy kénytelenek vagyunk kételkedni a gyors és pozitív kimenetelben – szögezte le a stratéga az alapblog.hu-n.

A francia bankház három forgatókönyvben gondolkodik. Előfordulhat, hogy létrejön a megállapodás, a magyar kormány képes meghozni a szükséges kompromisszumokat. A második, hogy beindulnak ugyan a tárgyalások, de nagyon döcögősen, időhúzásokkal telítetten, viszont időközben a nemzetközi piaci helyzet egyre javul, és elfelejtődnek a tárgyalások. A befektetőket az fogja érdekelni, hogy a magyarok jól megvannak-e esetleg az IMF nélkül is, hogy tudják-e magukat a piacról finanszírozni. A harmadik lehetőség, hogy a „deal” egyáltalán nem jön létre, de még csak a hivatalos tárgyalások sem indulnak be, mert a magyar kormány nem hajlandó elfogadni a követeléseket, feltételeket. A Société Générale az utóbbi forgatókönyvnek adja a legnagyobb esélyt, mert szerintük „kolosszális politikai, gazdasági és kommunikációs kihívás és munka a feltételek teljesítése”. Ebben az esetben a piacok bizalma májusra elfogy. Mert addigra „leesik mindenkinél a tantusz”, hogy tulajdonképpen nincs haladás az IMF-EU kontra Magyarország ügyben.

– A masszív pesszimizmus ugyanolyan hirtelen jöhet, mint a túlzott optimizmus: a pénzpiaci befektetők bizalma szétesik, a forint zuhanni kezd. Nagyon gyorsan elmegy a 315-320 forintos sávba. Ebben az esetben a Nemzeti Bank kénytelen lesz hét százalék fölé vinni az alapkamatot. Sajnos mi ennek adjuk a legnagyobb esélyt. Magyarország igen könnyen nagy bajba kerülhet – állítja a stratéga.

A teljes interjút az alapblog.hu-n olvashatja.

Kövér botrányt emleget

Botrányosnak tartja Kövér László, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó hiteltárgyalásokat politikai követelésekkel kötik össze. "Ha az IMF tud kölcsönt adni Nigériának vagy Csádnak, Magyarországnak is hitelt kell nyújtania" - mondta Kövér még az Országgyűlés elnökeként a Le Monde című vezető liberális francia napilapnak adott, kedden közölt nyilatkozatában.Kijelentette, "az igazságügyi kérdések nem érintik közvetlenül a gazdaságot".

Joelle Stolz, az újság tudósítója emlékeztetett: a Valutalap hivatalosan csak egy előfeltételt szab a tárgyalások megkezdéséhez, mégpedig a jegybank függetlenségét, amelyet illetően Magyarország most késznek mutatkozik lényegi engedményeket tenni. Az előzetes tárgyalások azonban még nem kezdődtek meg, s mindkét fél a másikat gyanúsítja időhúzással - tette hozzá Stolz. "Nem mi vagyunk azok, akik időhúzásra játszanak. Más játszik velünk, egyrészt azért, hogy megalázzon, és talán azért, mert egy újabb mély pénzügyi válságra számítanak, amely rugalmasabbá tenné a magyar kormányt" - mondta Kövér László. A házelnök csodálkozott azokon, akiket felháborít, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökének esküt kell tennie az új magyar alkotmányra - amely Stolz megfogalmazása szerint "nacionalista ideológiával van átitatva". "Mit akarnak, mire tegye le az esküt, a Harry Potter harmadik kötetére?" - kérdezett vissza. A házelnök szerint Magyarország számára a legközvetlenebb veszélyt nem a szegények helyzetének romlása jelenti, hanem a középosztály alsó rétegének lecsúszása. "Ez élet vagy halál kérdése" - fogalmazott Kövér László.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo