Elszakadtak egymástól a nukleáris és a megújuló energiaárak

A nukleáris technológiák fontos szerepet játszhatnak a tiszta energiára való átállásban, az atomenergia ugyanis a második legjelentősebb alacsony kibocsátású villamosenergia-forrás a vízenergia után - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, az első "nukleáris csúcstalálkozón" felszólalva.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A most megkezdett akkumulátor telepek építése nem segít ezen a problémán?

Ilyen szinten akkumulátorokban tárolni az energiát nagyon drága, de nem is a napon belüli rendszerszabályozás az igazi kérdés, hanem az évszakok közötti energiaigény és termelés változásának a követése. A napelemek nyáron ontják az energiát télen kicsiny a kihasználhatóságuk. Sokkal kiegyensúlyozottabb energiamixre lenne tehát szükség, amiben például a szélenergia is nagyobb kapacitásokkal lenne jelen. E két szegmens sok tekintetben kiegészíti egymást, a téli időszakban például jellemzően jobban termelnek a szélerőművek, amikor a napelemek alacsonyabb szinten működnek. A kormány 14 éve blokkolja a szélerőművek építését, aminek eredménye egy nagyon megkérdőjelezhető és sok kockázatot hordozó energiapolitika, ami a 30-as évekre az energiaellátás biztonságát veszélyezteti.

A nukleáris csúcstalálkozón Ursula von der Leyen a kis moduláris reaktorok (SMR) szerepét is kiemelte, mint "ígéretes technológiát".

Gyakran előrántanak újabb és újabb ötleteket. Eddig a favorit a fúziós energia volt, amiben bizakodtak, hogy megmenti a nukleáris iparágat. Ezektől a kisebb atomerőművektől azt remélik, hogy olcsóbb lesz megépíteni és gyorsabbak lesznek az engedélyeztetési eljárások. A probléma, hogy ez ügyben semmi kereskedelmi tapasztalat nincs még. Oroszországban tavaly helyezték üzembe az első ilyen kiserőművet, miközben Amerikában a múlt évben vetették el a teljes koncepciót, miután a becsült árak olyan magasságokba emelkedtek, hogy a befektetők elveszítették érdeklődésüket. Európa pedig e területen teljesen lemaradt, ami azért baj, mert az egyik nagyon fontos fejlesztési szempont az autonómia növelése lenne, vagyis nem az, hogy Amerikából, Oroszországból, vagy a Távol-Keletről vegyünk technológiát. Ennek az autonómiának a megteremtéséhez a nukleáris szektor a technológia és a fűtőanyagok területén fennálló külső függősége miatt nem tud hozzájárulni. Az európai atomipar igen rossz állapotban van, és ennek elsődleges oka nem a németek döntése az atomerőművek leállításáról. Kevesen tudják, hogy Európában a legnagyobb nukleáris energiakivezetés nem Németországban, hanem Franciaországban történt. Másfélszer akkora nukleáris kapacitást állítottak le 15 év alatt, mint Németországban egyszerűen technikai okok miatt, folyamatos technológiai gondok akadnak, a hűtővízellátási problémák állandósultak. Tavaly előfordult, hogy a francia atomerőművek fele állt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo