Elszakadtak egymástól a nukleáris és a megújuló energiaárak

A nukleáris technológiák fontos szerepet játszhatnak a tiszta energiára való átállásban, az atomenergia ugyanis a második legjelentősebb alacsony kibocsátású villamosenergia-forrás a vízenergia után - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, az első "nukleáris csúcstalálkozón" felszólalva.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit szól Jávor Benedek Budapest brüsszeli képviseletének vezetője, volt európai parlamenti képviselő a nukleáris csúcstalálkozón elhangzottakhoz?

Valóban, Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben minden technológiát számításba kell venni. Ehhez azonban mindig hozzátették, hogy ennek fenntartható és költséghatékony módon kell megtörténnie. Abban is egyetértés van az uniós döntéshozók között, hogy az ukrajnai háború miatt hektikussá vált energetikai piacon érdemes megvizsgálni az atomerőművek működési idejének meghosszabbítását. Az új atomerőművek építése tekintetében azonban nagyon messze állunk bármilyen optimizmustól. Ennek oka, hogy a nukleáris energia az egyik legdrágább ma Európában. Nagyon kockázatos tehát befektetni manapság egy ilyen projektbe.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter épp ma mondta, hogy a paksi bővítés sikere a magyar gazdaság versenyképességének hosszú távú garanciája.

Szijjártó Péter rendkívül izgalmas dolgokat tud mondani az energiapolitika területén, ehhez nyilvánvalóan nagyon ért. Egy újépítésű atomerőmű által termelt áram önköltsége jelenleg Európában viszonylag egységesen 90-150 euró/Megawattóra (MWh) között van, miközben a megújuló energia ára 20-30 euró/MWh és ebben benne van némi rendszerszabályozási költség is. Többszörös tehát a különbség, ez a tény. Paks2 ilyen formában nem tud hozzájárulni se a rezsicsökkentéshez, se a versenyképességhez. Éppen ellenkezőleg az a veszély, hogy a keleti államok, amelyek a nukleáris energiában hisznek hosszútávon versenyképtelenek lesznek a megújuló energiákra támaszkodó nyugati államokkal szemben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo