Elszabadulhatnak az üzemanyagárak Magyarországon

Az iráni konfliktus miatt az egy éve csökkenő hazai üzemanyagárak ismét felpattantak, bár a védett ár átmenetileg megállította az emelkedést. A történelmi mélypontra zuhanó üzemanyagtartalékok miatt azonban úgy tűnik, hogy előbb-utóbb ezúttal sem tudjuk a határon megállítani a piaci árak érvényesülését. A GKI ezért megvizsgálta, mekkora terhet jelent a hazai autósok számára az emelkedő üzemanyagár.  

Az átlag nettó keresetek alakulása alapján értékelve a folyamatokat, 2010-hez képest 2025-ig az üzemanyagok ára relatíve jóval kedvezőbbé vált. 2010-ben egy havi fizetés körülbelül 400 liter jármű-üzemanyagra volt elég. 2012-ben érte el a minimumot a mutató, amikor valamivel több, mint 330 literre volt csak elég egy havi kereset. Ezután 2021-ig növekedett a megfizethetőség, majd az üzemanyagárak megugrása (egy év alatt majdnem 80 forinttal) miatt csökkent a megvásárolható mennyiség.

Ezt a relatív drágulást a kormányzat üzemanyagokra helyezett ársapkákkal próbálta kezelni, amelynek keretében 480 forintban maximálták az üzemanyagárakat 2021 végén és 2022-ben. Ezt a megoldást azonban súlyos üzemanyaghiány miatt kivezették, melyet követően bár megindult az árak emelkedése, de az átlagbérek még dinamikusan növekedése miatt 2025-ig átlagosan 815 literre emelkedett az átlagkeresetből megvásárolható üzemanyag mennyisége. Tehát több, mint kétszer annyi üzemanyagot tudtunk vásárolni tavaly a fizetésünkből, mint 16 éve. 

A 2026 márciusában Magyarország kormánya ismét bevezette az ársapkát, így ennek fenntartásáig – amit az újonnan megválasztott kormány is megígért – a bérek emelkedése miatt tovább javul az üzemanyagok megfizethetősége. Az új, rögzített árak eredményeként a rendszeres havi átlagkeresetből vásárolható mennyiség benzinből 886, dízelből 857 literre emelkedett. 
A piaci árak érvényesülése esetén viszont évekkel ezelőtti szintre ugrana az autósok terhe. Április végére az olcsó olajból előállított üzemanyagok készletek várhatóan kifogynak. Ezért drágább olajból készültekkel kell feltölteni, és az így növekvő költségeket valamelyik szereplőnek (például a Mol vagy az állami költségvetésen keresztül végső soron a vállalkozók és a lakosság) állnia kell. Egészen addig, amíg az ársapka megszüntetésre nem kerül, és ezzel majd várhatóan újra csökkeni fog az üzemanyagárak megfizethetősége. Amennyiben jelenleg a piaci áron kellene megvenni az üzemanyagot, az átlagkeresetből megvehető mennyiség rendre 765 literre benzinre vagy 677 liter dízelre csökkenne. Ezzel az elmúlt évek kedvező folyamatai helyett újra nagyobb terhet jelentene az autók fenntartása.
 

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo