Az újdonságokról tartott sajtótájékoztatót hétfőn a Dining Guide lapigazgatója, Herczeg Zoltán, a Matild Palace-ban. Az elmúlt 18 évben az éttermi tesztelési metódusok és szempontrendszerek folyamatosan változtak. Ahogy az igazgató fogalmazott: ma, ha beülünk egy jobb helyre, nemcsak ebédelünk, vacsorázunk, hanem élményt vásárolunk, amelyben benne van a hely lokációja, enteriőrje, hangulata is – természetesen az innováció, az alapanyagok minősége és a technológia magas szinte alapkövetelmény.
Újdonság, hogy nem csak az éttermek, cukrászdák, alternatív vendéglátóhelyek mérettetnek meg, de jelentkeznek a legjobb hazai bárok listájával is. A kiadvány az idei évben külön fejezetben, egy TOP 10-es listával és az Év Cocktail Bárja címmel ad hangsúlyt az elmúlt években tapasztalható hazai bárélet fejlődésének. E vendéglátós műfaj iránt nemcsak a külföldi, hanem a belföldi, a műfajjal most ismerkedő közönség is élénken érdeklődik. (Persze egy újszülöttnek minden vicc új: évtizedekkel ezelőtt, a múlt század derekán nagyon népszerűek voltak a táncos-zenés bárok és szórakozóhelyek Budapesten.)
A másik friss hír, hogy új díjkategóriát vezetnek be, a Best of Best-et, amelyet a több évben a legjobb minősítést elnyerő, kimagasló és kiegyensúlyozott teljesítményt felmutató vendéglátóhelyek érdemelnek ki. Ez a besorolás az éttermek tekintetében az elmúlt 3 évet illetően, az Év Étterme díjat elnyerő Stand Restaurant-ra, a cukrászdák tekintetében pedig az elmúlt 4 évben, az Év Cukrászdája díj birtokosára, a Mihályi Patisserie-re vonatkozik.
A címet az adott vendéglátóhely addig birtokolhatja, amíg a szakmai vezetés és a helyszín változatlan marad, valamint a teszteléseken mutatott teljesítménye a pontozási rendszerben 90 pont feletti számot mutat.
Herczeg Zoltán érintette a világ és a hazai gasztronómia állapotát is. Köztudomású, hogy az időszakos étterembezárások különösen rossz helyzetbe hozták az ágazatot. A világjárvány okozta negatív hatások és az ukrajnai háború ma is anagy problémát okoznak vendéglátás számára.
Ugyanakkor örvendetes, hogy időközben a hazai topéttermek száma növekedett. Leginkább a a magas minőségű szolgáltatást nyújtó, valamint a közkedvelt vendéglátóhelyek és bárok szerezték vissza a pozícióikat. A tavalyi év második felében számos hely forgalma elérte, vagy meghaladta a 2019-es év rekordszámait.
Hamvas Zoltán a magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke arról beszélt, hogy a gálán milyen mesterfogásokat kóstolhatnak meg a résztvevők. Az idei évben két zajos sikerrel is büszkélkedhet a magyar vendéglátás: a Bocuse d’Or európai döntőjét hazánkban rendezték tavasszal, amikor is a magyar csapat az előkelő második helyezést szerezte meg. Ételremekeiket, a versenyszabályzatnak megfelelően akkor csak a zsűri kóstolhatta. Most az ezüstérmes csapat először készítik el a magyar csapat hústálját, pontosabban annak egy kicsit egyszerűbb változatát - összesen 500 adagban.
Örömteli hír volt az is, hogy az idei Oscar díjátadót követő fogadáson egy magyar séf prezentálhatott négy fogást. Az Oscar gálákat követő vacsorák gasztronómiai kínálatát évtizedek óta Wolfgang Puck határozza meg, Ezúttal úgy döntött, hogy budapesti éttermének séfjét is bevonja a munkálatokba.
Maga Wolfgang Puck és a Spago Budapest séfje, Szántó István is ott lesznek a gálán, és mind a négy emlékezetes fogást - a vadast, a csirkepaprikást “Hortobágyi” módra, a somlói galuskát és az Eszterházy-tortát elkészítik a vendégeknek.