A GKI Gazdaságkutató Rt. ( www.gki.hu ) az Európai Unió támogatásával minden hónapban felméri az üzleti szféra és a háztartások gazdasági várakozását.
Decemberben kissé emelkedett a GKI Rt. (szezonálisan kiigazított) konjunktúra-indexének értéke. Ez a lakossági várakozások 2001. egészére jellemző javulásának és az év folyamán szinte folyamatosan romló üzleti várakozások minimális javulásának eredője. Az üzleti és lakossági szféra véleményének egymástól markánsan eltérő voltát jól illusztrálja, hogy a vizsgálatok hatéves történetében a háztartások először voltak optimistábbak a vállalkozásoknál. Ez akkor is figyelemre méltó, ha tudjuk, hogy közgazdaságilag az egyes piaci szereplők véleményének önmagához viszonyított alakulásának van jelentősége.
Az üzleti világban decemberben az ipari és kereskedelmi várakozások is javultak, ha csak minimális mértékben is. Az ipari cégek esetében némi bizakodásra ad okot, hogy a válaszadók az elmúlt negyedév termelési színvonalának romlásával szemben a következő negyedévet már optimistábban látták, mint novemberben, s a saját termelésű készletek megítélése is kissé kedvezőbbé vált. Ugyanakkor a belföldi és export-rendelésállomány megítélése egyaránt romlott.
A kereskedelmi cégek várakozásai alig változtak, rendelésállományuk kissé javult.
Decemberben számottevően javult a háztartások véleménye saját pénzügyi helyzetük alakulásáról, s e téren a 2002-es évet tekintve is optimistábbak lettek. Decemberben az infláció stagnálását érzékelték az emberek, s inflációs várakozásaik sem mérséklődtek. A munkanélküliségtől való félelem erősödött. A novemberi megugrást követően nem változott a lakosság vásárlási kedve. Decemberben nem változott a lakosság megtakarítási hajlandósága, ugyanakkor a következő 12 hónapra vonatkozó megtakarítási tervek erősödtek.
Módszertani magyarázat:
A GKI Gazdaságkutató Rt. szezonálisan kiigazított adatokat közöl, vagyis megfelelő matematikai módszerekkel kiszűri a szezonális hatások (például a téli és a nyári időjárás különbségei, a karácsony előtti nagyobb kereslet, a nyári szabadságok miatti kisebb termelés) okozta eltéréseket.
A lakossági bizalmi indexet a háztartások pénzügyi helyzetének jelenlegi és várt alakulására, az ország gazdasági helyzetének jelenlegi és várt alakulására, valamint a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják.
Az üzleti bizalmi indexet az ipari és a kereskedelmi vállalkozások üzletmenetére (az eladási pozícióra, a várható üzleti lehetőségekre stb.) vonatkozó kérdésekre adott válaszokból számítják.
A GKI konjunktúra index a lakossági bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?