Ellensúlyoz a külpiac

A nagyvállalatok 31 %-a a gazdaság kismértékű javulásban, 30 %-uk stabilitásban bízik, s e kör szerint a fogyasztói árak átlagos emelkedése 5,4 % lehet.

A legnagyobb magyarországi vállalkozások véleménye alapján TOP-100 konjunktúra index" 2007 januárjában elérte a 48 százalékot, értéke az előző hónaphoz viszonyítva két százalékponttal emelkedett - mérte az Ecostat. A konjunktúra intézet  szerint a szeptemberi bizalmi mélypont óta eltelt négy hónapban a konjunktúra mutatók értéke 8 százalékponttal nőtt, az indexek trendvonala emelkedőre váltott. A TOP-100 vállalatcsoport 2007 első félévi javuló előrejelzése a kedvező világgazdasági kilátásokon, a nemzetközi kereskedelem élénkülésén alapul. A beruházások gazdaságélénkítő szerepe minimális, hatása főként a második félévben lesz érezhető. A hazai gazdaság 2007. évi teljesítményét továbbra is az európai konjunktúra határozza meg. Modellszámításaink szerint a reálgazdaság növekedése idén 2,5-2,8 százalék között várható. A fiskális reformoknak köszönhetően a tervezett államháztartási hiány tartható lesz, megkezdődik a nagy elosztó rendszerek átalakítása, működésük racionalizálása.

A nagyvállalatok 2007 első félévi üzleti várakozásait az előző hónapokénál valamivel nagyobb fokú bizakodás jellemzi. A kedvező nemzetközi, szűkebben véve európai környezetben jók az esélyek a makrogazdaság és a nagyvállalatok fejlődése számára egyaránt. Az exporttevékenység erőteljes növeléséhez adott a külső piacok felvevőképessége, valamint a vállalatok versenyképes árukínálata. Januárban a nagyvállalatok 31 százaléka a hazai gazdaság kismértékű javulásban, 30 százalékuk stabilitásban bízik. A makrogazdaság helyzetét kedvezően megítélő vállalatok aránya szeptember óta folyamatosan emelkedik. Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli teljesítményét a korábbiakat meghaladó derűlátással értékelik a multinacionális leányvállalatok. Működési feltételük javulását 31 százalékuk, változatlanságát 38 százalékuk valószínűsíti. A pesszimista várakozások aránya az utóbbi fél évben csökkent. A cégek decemberi prognózisával egyezően az élénk külpiaci környezet hatására termelése bővítését a TOP-100 vállalati kör 55 százaléka tervezi. Az összes vállalkozásból minden tizedik dinamikus fejlődéssel számol. A 2007-ben a gazdálkodó szervezeteknél nem várható élénkebb készletmozgás. Az első félévben a cégek 59 százaléka saját előállítású készletei stabilitásával, egynegyedük készletnövekedéssel számol, 17 százalékuk a készletszint csökkenését valószínűsíti. A vásárolt készletek szinten maradásával számol a nagyvállalatok kétharmada, a készlet állomány feltöltésére készül egynegyedük.

Az élénk külpiaci értékesítés jelentős mértékben ellensúlyozza a költségvetési szigorítással összefüggő kereslet csökkenését. A nemzetközi forgalom hatására tavaly az ipari termelés tíz százalék feletti ütemben bővült, a belföldi értékesítés öt százalékkal nőtt. Idén az ipari export kétszámjegyű növekedésével számolunk. A belföldi értékesítést bővítő építőipar teljesítménye kedvező esetben szinten marad, jelentősebb élénküléssel az ágazatban csak 2008-ban lehet számolni.

A költségvetésben rögzített egyensúlyi célok teljesítéséhez a reálgazdaság működése és várható teljesítménye kedvező feltételeket biztosít. Az államháztartási hiányt csökkenti a bevételek növekedése, a közkiadások lefaragása, a nagy elosztórendszerek reformja.

Januárban a multinacionális leányvállalatok kétharmada a beszerzési feltételek fennmaradását várja, 23 százalékuk kismértékű javulással számol. A belföldi kereslet vállalati megítélése az utolsó két hónaphoz képest kismértékben romlott. A hazai piac szűkülését a novemberi 38 és a decemberi 42 százalékos arány után a nagyvállalatok 45 százaléka vélelmezi. A belföldi értékesítésben pozitív irányú elmozdulást a cégek egytizede feltételez, lehetőségei szűkülését valószínűsíti minden második vállalkozás. A válaszok megoszlásában tapasztalható ingadozás a fizetőképes kereslet bizonytalanságát tükrözi. A külföldi kereslet megítélése kedvező, stabil, illetve bővülő igényekkel számol a nagyvállalatok 48 százaléka, piacai elvesztésétől mindössze 4 százalékuk tart. Export lehetőségei bővülését feltételezi a cégek 43 százaléka, stabilitását reméli minden második vállalkozás.  A munkaerőpiac 2007 első félévi adottságai a cégek 65 százaléka szerint nem változnak, javulást a cégek 19 százaléka vár. Januárban a TOP-100 vállalatok valamivel optimistábban ítélik meg pénzügyi helyzetük változását, mint a múlt év végén. A pénzügyi nehézségek előfordulását valószínűsítő cégek aránya 53 százalékról 42 százalékra csökkent. A gazdasági környezet változásáról a nagyvállalatok összességében pesszimista véleményt fogalmaztak meg, a kiszámíthatóság gyengülését 55 százalékuk feltételezi.

A jelenlegi konjunktúra ciklusban a felhalmozás volumene és aránya gyorsuló ütemben nőtt. A kibocsátást meghaladó állóeszköz-felhalmozás 2006 első negyedévéig tartott, a gazdasági feltételek változása a fejlesztések tendenciaváltását eredményezték. Az idén a fejlesztések szerényebb élénkülésével, a beruházások néhány százalékpontos növekedésével számolunk.

A TOP-100 vállalatcsoport beruházási aktivitása magas szintű, értéke 67 százalék. A fejlesztési hajlandóság két éves visszatekintésben átlag feletti. A havi indexek tendenciája enyhén emelkedő. Új technológia átvételét a korábbinál több vállalat tervezi, a nagyvállalatok 34 százaléka nyilatkozott fejlesztései kiterjesztéséről.  A kapacitás-kihasználtság előrejelzése szerint a nagyvállalatok 52 százaléka elégséges termelési háttér mellett folytatja tevékenységét. Kismértékű kapacitástöbblet egyharmaduknál fordul elő. A fejlesztések szükségességét támasztja alá, hogy a cégek 12 százaléka szűkös eszközállománnyal igyekszik teljesíteni megrendeléseit.

Az év eleji drágulások, hatósági áremelések miatt gyorsul a pénzromlás üteme, az infláció "csúcspontját" 8 százalék közelében feltételezzük az év első harmadában. Az év egészére átlagosan 6,4 százalékos drágulást valószínűsítünk. A nagyvállalatok várakozása szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 5,4 százalék lehet, ez jóval alacsonyabb az elemzői prognózisoknál. A decemberre vonatkozó fogyasztói áremelkedés nagyvállalati becslése reális, mértéke 5,5 százalék körüli. A vállalkozások értékesítési árainak előrejelzésében nagyfokú visszafogottság érezhető, az áremelések tervezett mértéke átlagosan 1,7 százalék.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo