A globális piacon felpörögtek a lakásárak az ultraalacsony kamatok, a korlátozott lakásállomány és a nagy kereslet miatt.
A UBS Global Real Estate Bubble Index 2024 adatai szerint a leginkább Miami lakásárai nőttek, 106 százalékkal 2014 óta. Nagy a kereslet a luxusingatlanok piacán, ahol a vásárlók a korlátozott számú tengerparti lehetősségekért versenyeznek.
Rekordszámú ember költözik Dél-Floridába, a valós lakásárak átlagosan 7,5 százalékkal nőttek évente az elmúlt évtizedben. A város vonzza a milliárdosokat és a rendkívül gazdagokat, köztük Jeff Bezost, az Amazon alapítóját, aki 2023-ban két ingatlant vásárolt darabonként 79 és 68 millió dollár értékben.
Tokió is az élen a leggyorsabban növekvő ingatlanárak listáján a külföldi vásárlók beáramlása miatt. Az alacsony kamatlábak és a gyenge jen kulcsfontosságú tényezői a befektetési boomnak. Napjainkban Tokió a világ leginkább megfizethetetlen városa, Hongkong után a második helyen áll.
Tokiót követi két kanadai buborékpiac, Toronto és Vancouver, amelyek mindegyikében több mint 60 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak az elmúlt évtizedben.
Eközben San Franciscóban a valós lakásárak 10 százalékkal estek vissza 2022 közepe óta, aminek oka, a magas megélhetési költségek és a távmunka terjedése. Emiatt a lakosok kiköltöznek a városból. Összességében a lakásárak globálisan 1,9 százalékkal nőttek évente 2014 óta.