Az Európai Bizottság készen áll arra, hogy megkezdődjenek a pénzügyi tárgyalások Magyarországgal és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy elővigyázatossági hitelkeretről, jelentette be szerdán a testület szóvivője, Olivier Bailly, miután a bizottság aznapi ülésének álláspontja szerint Magyarország elégséges lépéseket tett ahhoz, hogy elindulhassanak a hivatalos megbeszélések. Orbán Viktor miniszterelnök José Manuel Barroso bizottsági elnökkel való keddi találkozóján pedig kötelezettséget vállalt arra vonatkozóan, hogy megtörténnek azok a magyar jogszabály-változtatások, amelyek az uniós joggal való összhang megteremtését célozzák a szilárd és független jogi környezet megléte érdekében.
Jegybankügyek
A korábban a tárgyalások megkezdésének legfőbb akadályaként emlegetett jegybanktörvénnyel kapcsolatban Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter megismételte azt a kormányoldalról korábban többször is elhangozott kijelentést, hogy újabb jegybanki alelnök kinevezésére és a monetáris tanács bővítésére a jelenlegi vezetés mandátumának lejártáig nem kerül sor. Bár értesülések szerint Olli Rehn pénzügyi biztos kedden azt mondta, hogy a bizottság nem viszi bíróság elé a magyar jegybank függetlenségével kapcsolatos még fennmaradt vitás kérdéseket, miként Orbán Viktor kedden, a Barrosóval való találkozóját követően, most Fellegi Tamás is kijelentette: a jegybankelnök eskütétele és fizetése elvi kérdés, így a magyar kormány akár a bíróság előtt is megvédi erre vonatkozó álláspontját. A bizottság szóvivőjének szerdai bejelentése szerint az MNB függetlensége ügyében januárban indult kötelezettségszegési eljárást a bizottság kész lezárni (az adatvédelmi hatóság függetlenségének és a bírói nyugdíjkorhatár csökkentésének ügyét viszont az Európai Bíróság elé utalta az ügyet). Az eljárás lezárására akkor kerülhet sor, ha a parlament elfogadja azokat a törvénymódosító javaslatokat, amelyek tervezetét a kormány bemutatta Brüsszelnek.
Az MNB megnyugvással vette tudomásul, hogy a kormány az uniós alapszerződés szellemében garanciákat vállalt a jegybanki függetlenség biztosítása érdekében, s üdvözli, hogy megkezdődnek a pénzügyi védőhálóról a tárgyalások a kormány és az Európai Unió, illetve a Nemzetközi Valutaalap között. Az egyeztetéseken a jegybank is részt vesz - válaszolta a jegybank szerdán az MTI kérdésére.
kétséges a megvalósítás
Bizonytalan menetrend
A szóvivő arról nem adott felvilágosítást, hogy a tárgyalások mikor kezdődhetnek meg, miután - mint mondta - az érintettekkel még egyeztetni kell. Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint az IMF és az EU tárgyalódelegációja akár két héten belül Magyarországra érkezhet. Pleschinger Gyula adó- és pénzügyekért felelős államtitkár szerint amint jóváhagyja a parlament a jegybanktörvény EU által kért módosításait, a tárgyalások megkezdődhetnek, és erre akár pár héten belül sor kerülhet. Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának elnöke a TV2 szerda reggeli műsorában hasonlóan vélekedett, szerinte reális, hogy a megbeszélések akár két-három hét múlva megkezdődhetnek.
Az IMF végrehajtó testületének is még meg kell szavaznia a tárgyalások megkezdését, mondta el Róna Péter közgazdász, az Oxfor University professzora az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Az indítványnak, amelyről szavaznak, tartalmaznia kell, hogy a tárgyalások milyen típusú és milyen összegű hitelről szólnak, és tartalmaznia kell a feltételek és szempontokat is. Megvan az esélye annak, hogy jogbiztonság kérdése az IMF esetében is felmerül, mivel a nagy szavazati aránnyal rendelkező Egyesült Államoknak vannak fenntartásai e kérdékörben.
A döntés megszületett, így következő lépésként szakértői szinten - az EU, az IMF, az Európai Központi Bank (EKB), a jegybank és magyar kormány képviselőinek részvételével - megkezdődnek a tárgyalások, jelentette be szerda délutáni sajtótájékoztatóján Fellegi Tamás, az egyes pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter, aki megismételte, hogy a kormány az ország számára védőhálót jelentő elővigyázatossági hitelkeretről kíván tárgyalni. Fellegi szerint a tárgyalások időtartamát nem lehet előre meghatározni, mint mondta, egy ilyen tárgyalás általában több hétig is eltart, a jelenlegi nemzetközi pénzügyi helyzetben pedig a megszokotnnál is hosszabb időt vehet igénybe. Rogán Antal szerint a megállapodás a második negyedév végére meg születhet. Felzárkózó piaci elemzők viszont úgy látják, megvan a kockázata a tárgyalási folyamat elhúzódásának, mert az idáig vezető események ismeretében nagy valószínűséggel felmerülhetnek vitás kérdések.
A hitelkeret nagysága a tárgyalásokon dől el - Rogán szerint a kisebb lesz a 2008 őszi 20 milliárd eurós összegnél -, ahol Fellegi szerint várhatóan szóba kerül majd a költségvetés, a növekedés és az adórendszer, így az egykulcsos személyi jövedelemadó is. Fellegi leszögezte: a kormánynak ebben a kérdésben is elvi álláspontja van, és nem áll szándékában ezen változtatni. Pleschinger Gyula nem zárja ki azt, hogy Magyarország még a hitelmegállapodás megkötése előtt kilép a nemzetközi kötvénypiacra, de véleménye szerint az, ha a kibocsátás megelőzné a tárgyalások megkezdését, rossz üzenet lenne.