Tovább zsugorodott a kiskereskedelem tavaly az utolsó hónapban. Az éves összevetésben 2,1 százalékos csökkenés ugyanakkor alacsonyabb annál, mint amit előzetesen vártak. Ráadásul az idén a piac szűkülésének üteme tovább csökkenhet. Mindezzel együtt sokat elárul a helyzetről az a tény, hogy a 2012-es teljes éves forgalom 10 százalékkal maradt el a 2005-östől.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. decemberben 835 milliárd forint, 2012-ben 8257 milliárd forint forgalmat bonyolítottak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. Ez decemberben éves összevetésben 2,1, 2012 egészében 1,9 százalékos esést jelent.
Majd' mindenen spóroltunk...
Az értékesítés zsugorodásában az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, a bútor- és műszakicikk-üzletek, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletek eladásainak visszaesése volt meghatározó. A statisztikusok a fő trendek ismertetésekor kiemelték továbbá, hogy a tavalyi esztendő utolsó hónapjában is folytatódott a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben decemberben 2,7, 2012-ben 0,7%-os mérséklődést mértek az előző évhez képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma decemberben 2,3, 2012-ben 3,0%-kal maradt el az előző évitől. Az előző évinél csekélyebb volt továbbá a bútor-, műszakicikk-üzletekben (12,0%), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk kiskereskedelemben (2,2%) érdekelt üzletekben realizált bevétel. Emelkedést csupán a használtcikk- (11,0%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (5,2%), az illatszer- (5,2%), a textil-, ruházati és lábbeli- (2,2%), továbbá az iparcikk jellegű vegyes üzleteknél (1,7%) tapasztaltak.
Nem romlott a helyzet
Az előző hónaphoz mérten decemberben – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom lényegében nem változott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelemé 0,5%-kal csökkent, ugyanakkor a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,9%-kal nőtt.
Tovább bővült a webkereskedelem
A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a dinamikus bővülés az árucikkek széles körére kiterjedő, de összességében csekély súlyú csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (33,0%). Tovább csökkent az üzemanyagtöltő állomások forgalma: az eladások decemberben 1,4, 2012-ben 2,6%-kal mérséklődtek.
Európában sem dúl a vásárlási kedv
Az Európai Unió 27 tagállamában 2,0%-kal, az eurózóna országaiban 3,4%-kal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva az Eurostat adatai szerint. Decemberben az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok kilenc tagállamban bővülést, tizenháromban csökkenést mutattak. Az unió – arányukat tekintve – jelentősebb országai közül Németországban 4,7%-kal csökkent, Franciaországban 2,2%-kal, az Egyesült Királyságban 1,9%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai decemberben 0,9, 2012-ben összességében 2,2%-kal maradtak el az előző évtől.
Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2012. III. negyedévben 36,1% volt. A többi régió egyenként 8,8–12,4%-ban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. A III. negyedévben az összes régióban csökkent a forgalom volumene, legnagyobb mértékben ÉszakMagyarországon (4,8%) és a Dél-Dunántúlon (4,5%). A legkisebb mértékű csökkenés (1,2%) Dél-Alföldön volt tapasztalható.
Az idén már lassulhat a zsugorodás
A várakozásoknál kedvezőbben alakult a kiskereskedelmi forgalom decemberben, a novemberi 4,1 százalékról az év utolsó hónapjában 2,1 százalékra lassult az éves visszaesés, ami mutatja, hogy az év végi ünnepek miatt megélénkült a forgalom – emelte ki az adatok publikálását követően Árokszállási Zoltán. Az Erste Bank elemzője ugyanakkor az idén sem számít még növekedésre - a rezsicsökkentés ellenére sem -, de úgy vélte, a tavalyinál szerényebb, 1 százalék alatti lehet az idei visszaesés.
Ellentétes folyamatok befolyásolják a piacot
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) előrejelzése szerint 2013-ban sem tud majd növekedni a kereskedelmi fogyasztás, az első félévben pedig a piac kisebb mértékű zsugorodása sem zárható ki.
Álláspontjuk szerint a kereskedelem mérlegét egyes folyamatok felfelé, mások lefelé húzzák. A minimálbér emelés a legkisebb keresetűek számára kedvező, az adójóváírás kivezetésének lezárása pedig az alacsonyabb helyzetűek jövedelmi helyzetét már nem rontja tovább, a rezsicsökkentés átcsoportosítható pénzforrást jelent, 100 milliárd forint nagyságrendben, az élelmiszereknél az inflációs nyomás gyengülése várható. Ugyanakkor a gazdaság teljesítménye előreláthatóan fékezi a vásárlóerő bővülését, a különböző adó-, közterhek áthárítása pedig továbbra is költségnövekedést jelent a háztartások gazdálkodásában.
Kicsit optimistább Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője, aki ugyancsak kiemelte, hogy az esztendő utolsó hónapjában a várakozásoknál lényegesen kedvezőbben alakult a kiskereskedelmi forgalom. Az idén számításaik szerint a bérek és nyugdíjak várható reálnövekedése miatt a forgalom alacsony szinten stabilizálódhat, ami az év második felében bázishatások miatt akár kisebb növekedést is mutathat. A stabilizálódást a január-februárban megugró fogyasztói bizalom is előrevetíti, ami azonban még nem elégséges ahhoz, hogy érdemi fordulat kezdődjön az idén. Így Suppan Gergely szerint 2013-ban összességében 0,5 százalék körüli mértékben csökkenhet a kiskereskedelmi forgalom.
Webshopra fel kkv-k!
Webshop nélkül nehezen boldogul egy kis- és középvállalat a végfelhasználói piacon, de az internetes kereskedelem immár a vállalatok közötti üzletkötésekben is egyre nagyobb teret hódít. A magyarországi kkv-k webshopjai azonban többségükben még mindig nem felelnek meg a fogyasztóvédelmi szabályozásnak, drágán fejleszthetők és gyakran a legalapvetőbb marketing fogásokat sem hasznosítják - fogalmazták meg a Piac&Profit által szervezett Kkv-Akadémia előadói.