A Monetáris Tanács 2002. február 18-i ülésén megvitatta és publikálásra jóváhagyta a legújabb „Jelentés az infláció alakulásáról” című MNB kiadványt. Eszerint: a 2001. decemberi cél sikeresen teljesült. A monetáris politika rendszerének megváltoztatását megelőző két évben, 1999 közepe óta 10% körül ingadozott az éves árnövekedés üteme. A forint árfolyam-ingadozási sávjának kiszélesítése és az inflációs célkitűzés rendszerének bevezetése után az infláció csökkenni kezdett; 2001. decemberére 6,8%-ot ért el, ami alacsonyabb volt, mint a kijelölt 7%-os cél. Az infláció fél év alatt bekövetkezett 4 százalékpontos mérséklődésének egy része a monetáris politika hatókörén kívül eső tényezőknek, elsősorban a feldolgozatlan élelmiszerek és a kőolaj világpiaci árcsökkenésének köszönhető. Ugyanakkor az egyszeri hatások kiszűrésével képzett mutatók is egyértelmű infláció-mérséklődésről árulkodnak. A KSH által publikált új maginflációs index a 2001. júniusban mért 10,5%-ról decemberre 8,1%-ra csökkent.
Lassú a költség-oldali alkalmazkodás
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Monetáris Tanács úgy ítélte meg, hogy a gazdaság szereplői viszonylag lassan alkalmazkodnak a meghirdetett dezinflációs pályához. A nominális bérek alakulása sem teljes egészében követte az infláció mérséklődését. Hosszabb távon csak akkor õrizhető meg a vállalkozások jövedelmezősége, ha a nominális költségek tervezésénél figyelembe veszik az értékesítési árak növekedési ütemének várható mérséklődését.
Árfolyam és kamatalakulás
Az előző jelentés óta eltelt időszakban a monetáris kondíciók szigorúbbá váltak. A nemzetközi befektetők érdeklődése nőtt a forint befektetések iránt, ezek kockázati prémiuma jelentősen csökkent. Ez lehetőséget teremtett arra, hogy a Monetáris Tanács az inflációs várakozások mérséklődését követve több lépésben csökkentse az irányadó kamatokat. A hosszabb hozamok követték az irányadó kamatok mérséklődését, ami azt tükrözi, hogy a piaci szereplők szemében is egyre hitelesebbé válik a meghirdetett dezinflációs program. Az alacsonyabb hozamok ellenére a forint euróhoz viszonyított árfolyama közel 4%-kal erősödött az elmúlt negyedévben, és a tőkepiaci válságokkal terhelt nyári-őszi időszakhoz viszonyítva az árfolyam ingadozása is mérséklődött.
A makrogazdasági környezet
Gazdasági vezetők és elemzők jelenleg 2002 második felére teszik a világgazdasági konjunktúra élénkülését, ezért a magyar gazdaság várhatóan az évnek legalábbis egy részében a potenciálisnál alacsonyabb ütemben fog növekedni. Az első félévben a kedvezőtlenebb világgazdasági környezet a vállalkozások beruházási keresletét is visszafoghatja. Továbbra is dinamikusan bővülhet a lakossági fogyasztás, ami elsősorban a szolgáltatások területén fékezheti az infláció mérséklődését. Az MNB előrejelzése szerint a fiskális politika keresletélénkítő hatása 2002-ben mérséklődik az előző évhez képest.
Változások az inflációs előrejelzésben
A monetáris kondíciók elmúlt negyedévben bekövetkezett szigorodása az infláció gyorsabb mérséklődése irányába hat. Ezt a hatást azonban ellensúlyozhatja, hogy a gazdaság alkalmazkodása a kitűzött inflációs célhoz lassúbb, mint amire az MNB korábban számított. Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján a Monetáris Tanács úgy döntött, hogy a jövőben a megfigyelt reakcióknak jobban megfelelő, lassabb árfolyam-begyűrűzést vesz figyelembe.
További inflációnövelő tényezőt jelenthet az olajárak emelkedése. A Monetáris Tanács megítélése szerint az élénkül világgazdasági környezetben nem zárható ki a jelenlegi 20 USD/hordó szintnél magasabb olajárak kialakulása az elkövetkező másfél év során. Ezért a Monetáris Tanács az inflációs pályára vonatkozó előrejelzés során azt feltételezte, hogy az olajárak visszatérnek a nemzetközi előrejelzések alapján valószínűsíthető 24 USD körüli szintre.
Változatlan olajár feltételezése esetén az infláció várhatóan az előző jelentésben felvázolt pályán halad. Az alap-előrejelzés minden horizonton a kijelölt célsáv alsó felébe esik. A konzervatívabb, az olajárak emelkedésére alapozott becslés ennél valamivel kedvezőtlenebb képet fest. Az olajárak 4 dolláros megemelkedése rövidtávon 0,6 százalékpontos többlet árnövekedést okoz. Az infláció pályájára gyakorolt hatás attól függ, hogy ez az áremelkedés mikor következik be. Az előrejelzési horizonton belül nincs olyan időszak, amikor a feltételezett olajár-emelkedés hatására a célsávon kívülre kerülne az alap-előrejelzés. A Monetáris Tanács véleménye szerint az olajárak esetleges megelőző jellegű szigorítását, bár az ebből származó inflációs kockázatot folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
A 2003. évi inflációt befolyásoló egyik legfontosabb kockázati tényező a szabályozott árak, valamint a jövedéki adók alakulása. Az előrejelzésben az a feltételezés szerepel, hogy a regulált árak 2003-ban a dezinflációs célpálya által meghatározott éves átlagos inflációnak megfelelő mértékben emelkednek.
Hivatalos előrejelzés
A fentiek alapján az Monetáris Tanács által legvalószínűbbnek tartott feltételeken alapuló inflációs előrejelzés a következő: 2002 első félévében gyors csökkenés után a második félévben a bázishatás és a feltehetően emelkedő olajárak miatt lényegében stagnáló infláció várható, amelynek üteme 2002 év átlagában 5,0%, a 2002 december/előző év decemberi árindex pedig várhatóan 4,8% lesz.
2003-ban tovább folytatódó, lassú dezinfláció várható, éves átlagban 3,9%, 2003 december/előző év december fogyasztói árindex pedig 3,3% körül várható.
Infláció és forintárfolyam - optimista elemzők
Elégedett az inflációval a Monetáris Tanács
A Monetáris Tanács tagjai az infláció mérséklődése alapján – a 2001. decemberi 6,8 százalékos volt - sikeresnek ítélték a 2001. évet.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.