A mikro-, kis- és középvállalkozások elkövetkezendő egy évre szóló várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index legutóbbi, második negyedéves értéke -28 pont lett az előző negyedév -34 pontos értékéhez képest. Az eredmény, ha kis mértékben is, de mindenképpen a vállalkozások bizalmának erősödését, lassú visszatérését mutatja, hiszen ez már a második egymást követő negyedév, amelyben emelkedés figyelhető meg. Míg azonban a fogyasztói bizalmi indexnél egy jelentős, 34 pontos emelkedést tapasztalunk, és értéke megközelíti a válság kezdete előtti értéket, addig a kkv bizalmi indexnél sokkal kisebb mértékű, mindössze 6 pontos növekedés látható.
A kkv-kat érintő gazdaságpolitikai intézkedések várható hatásai, a közterhek változása, illetve a banki kamatokra vonatkozó várakozásoknál jelentős pozitív változás figyelhető meg. Ezzel szemben a vevői és szállítói kapcsolatoknál, a versenyhelyzetük megítélésében és az uniós támogatásokhoz való hozzájutás szempontjából romlásra számítanak a cégek.
Hosszú idő óta először megint legtöbben a forint árfolyamának stabilizálódását várják (41%), miközben a vállalkozások harmada számít gyengülésre (34%), és csak minden hatodik cég erősödésre (17%). Javulás figyelhető meg az árbevétel és nyereség megítélésével kapcsolatban. Az elmúlt negyedéves mélypontjához képest minimálisan, de növekedés figyelhető meg, így átlagosan 2,3 százalékos árbevétel-növekménnyel és mindössze 0,2 százalékos nyereség-visszaeséssel számolnak a cégek.
Amíg lehet, nem emelik az árakat
A várható minimális árbevétel növekedés és stagnáló nyereségvárakozások ellenére a vállalkozások mindössze 4 százaléka tervez infláció feletti áremelést, inkább a beruházások visszafogásával csökkentik költségeiket. Öt éves története óta legrosszabb eredményét mutatja a beruházási hajlandóság, csupán a cégek 59 %-a tervez a következő egy évben beruházást. A másik jelentős takarékossági lépés a béren kívüli juttatások jelentős csökkentése. Míg egy évvel ezelőtt a vállalkozások 32 százaléka támogatta alkalmazottai nyugdíjpénztári befizetéseit, most mindössze 22 százaléka tervezi ezt. Egészségpénztári befizetést a munkáltatók csupán 15 százaléka tervez - szemben az egy évvel ezelőtti 25 százalékhoz képest -, életbiztosítást pedig a kkv-k csupán 7 százaléka tervez adni dolgozóinak, szemben az egy évvel korábbi 11 százalékhoz képest.
A kkv-k közül a kereskedelmi, szolgáltató és ipari cégek várakozásai egyaránt javultak, egyedül a mezőgazdasági cégek látják elkövetkezendő egy évüket negatívabban az előző negyedévi várakozásokhoz képest. Nem csak a profil, de a vállalat mérete is jelentősen befolyásolja a közeljövő megítélését. Míg a cégek közül a kisvállalkozások helyzete várhatóan stagnálni fog, a mikrovállalkozások pedig kisebb mértékű javulásra számítanak, addig a középvállalatok kiugró pozitív várakozással tekintenek a következő egy évre.