Egyre kevesebb ember tartozik a bankoknak a BISZ Zrt. Központi Hitelinformációs Rendszere (KHR) szerint. Bár a lakáshitelpiac pörög, és személyi kölcsönökből is nagyon sokat vesznek fel, szeptember végén a KHR-ben már csupán 4 millió 991 ezer magánszemélyt tartottak nyilván, ilyen kevesen utoljára a covid-járvány évében, 2020-ban szerepeltek az adatokban.
Ezek az emberek ugyanakkor jóval nagyobb adósságot görgetnek, mint valaha, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint ugyanis a harmadik negyedév végén a háztartások bankoknál lévő hitelállománya már meghaladta a 10 824 milliárd forintot, ami rekordnak számít.
Az a hitelállomány pedig, amelyben benne vannak a pénzügyi vállalkozásoktól felvett hitelek is, megközelítette a 12 ezer milliárd forintot. A lakosságnak vannak még ezen felül hitelei külföldi bankoktól, nem pénzügyi vállalkozásoktól (munkáltatói kölcsön formájában) és az államtól is. Ezekkel együtt a tartozások teljes összege már közel jár a 13,5 ezer milliárd forinthoz, de az utóbbiak szerződései – szemben a bankokéval és a pénzügyi vállalkozásokéval – nem feltétlenül szerepelnek a KHR-ben. Bekerülnek viszont magánszemélyként a KHR-be a hiteladósokon túl azok is, akik hitelcsalást vagy bankkártyás visszaélést követtek el, és jogerősen elítélték őket.
Még rövidebb a feketelista
A Bank360.hu szerint a fennálló hitelszerződések száma trendszerűen csökken már évek óta, hiába vesz fel egyre több kölcsönt a lakosság. A KHR-ben 2019-ben még csaknem 7,4 millió fennáló szerződést tartottak nyilván, 2023 végén már alig 6,9 milliót, vagyis négy év alatt csaknem félmillióval csökkent a szerződések száma. Az idén folytatódott ez a tendencia, szeptember végén már csak 6,818 millió élő szerződés volt a rendszerben. A mélypontot augusztus jelentette, akkor 6,81 millió volt a fennálló szerződések száma, vagyis úgy tűnik, a kilencedik hónapban megállt a csökkenés. A KHR-ben a megszűnt hitelszerződések is megtalálhatók egy évig. Ezek száma hasonlóan alakult az elmúlt években, nagyjából 2,2 millió körül.