Magyarországon a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) érezte úgy, hogy nyomban tennie kell valamit. Múlt hét szerdán bejelentették, hogy vizsgálják az élelmiszer-kiskereskedelmi piaci szektort annak ellenőrzésére, hogy az élelmiszerárak kiugró emelkedésében közrejátszhatott-e versenyjogsértés vagy versenytorzulás. Aztán két nap múlva már arról írtak, hogy ráfókuszáltak a tejpiacra, mert ott valami nagyon gyanús.
Gyorsított ágazati vizsgálatot indított a tej és tejtermék piacán a Gazdasági Versenyhivatal, a szervezet gyanúja szerint a verseny korlátozása vagy torzulása is hozzájárulhatott az árak emelkedéséhez.
Egyelőre még nincs meg a GVH bűnöse, de nincs kétségünk afelől, hogy valami hibát előbb-utóbb találnak. A hivatalok már csak ilyenek.
Európa szerencsésebb vidékein fel sem merül nagyon, hogy a hatóságoknak kellene beavatkozniuk az árversenybe. Ott úgy mondják, az infláció legjobb ellenszere a magas ár. Ha valami drága egyszerűen nem veszik meg és másnapra olcsóbb lesz, vagy eltűnik örökre. A komoly multi cégek pedig késhegyre menő harcot folytatnak beszállítóikkal az árakról, tehát ott a hivataloknak még csak egy statiszta szerep sem jut.
Egyes élelmiszerbeszállító vállalatok "az infláció ürügyén" a szükségesnél nagyobb mértékben emelik áraikat - mondta a Tesco elnöke. John Allan, a BBC brit közszolgálati televízió vasárnaponként jelentkező heti politikai magazinműsorában kijelentette: a Tesco - a legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat, amelynek csaknem 28 százalékos részesedése van a brit szupermarketpiacon - "nagyon keményen" fellép az általa nem törvényszerűnek ítélt áremelésekkel szemben.