Rekordot ért el a forint az erősödésével, de az elemzők egyöntetűen állították: ez nem a mi "érdemünk" volt. Ami igazán fontos, bár kevéssé meglepő múlt heti esemény volt, az az Európai Központi Bank nevéhez fűződik. Az ECB 25 bázisponttal 3,75 százalékra emelte az euró irányadó kamatlábát. Frankfurtban hasonló döntésre tavaly év végén került sor, azóta csak "készült" az eurózóna a változásra, sőt be sem fejezte ezt, hiszen a legtöbb megfigyelő teljesen biztos a közelgő újabb emelésben, azaz abban, hogy még a nyár előtt eléri a 4 százalékot a kamatláb.
Mindennek magyarországi üzenetét a forint/euró kurzus közölte a piaccal. Tény, hogy pár nappal ezelőtt, azaz csütörtökön csúcsot is döntött a forint, mivel egy rövid időre 250,45-re erősödött. Pénteken is sikerült a hasonló "bravur", az eurót délutánra 249,50 forinton jegyezték, a dollárral 195,55 forinton kereskedtek. Ez azért is fontos, mert a hazai piac Európára figyelt, miközben idehaza éppen a gazdasági életben történtek elbizonytalanodásra okot adó események. Az persze igaz volt, hogy az üzleti élet nem hagyta teljesen szó nélkül a költségvetés bevételeit komolyan érintő alkotmánybírósági döntést, a piacot éppen a hét közepén alacsony forgalom és csekély érdeklődés jellemezte. Vannak, akik "csak" a gazdaság ügyeire tekintettel helyezkedtek várakozó álláspontra, s az inflációs adatok nyilvánosságra hozataláig csak szerény szerepet vállalnak a pénzpiacon. Megint mások viszont a politikára koncentrálnak inkább, tekintettel a március 15-i ünnepekre, vagyis arra, hogy ha lesznek zavargások, akkor azok hogyan hatnak az országra, annak gazdaságára, a stabilitásra, következésképp pozíciókat zárnak, melynek hatására gyengülhet a forint.
Az inflációs adatok legalább annyira "beszédesek" Európában is, mint nálunk, igaz, az eurózónában keveseknek van okuk panaszra. A hírügynökségi jelentések arról adtak számot, hogy februárban 1,8 százalékos volt az infláció, vagyis alacsonyabb az Európai Központi Bank úgynevezett plafonértékénél. A bank szerint 2007-ben 1,8 százalékos lesz az infláció, a 2008-as index pedig 2 százalékos lehet. Az idei növekedés 2,5 százalék, a 2008-as pedig 2,4 százalék lehet.
Az elmúlt napokban, hetekben az arany ára okozott kisebb meglepetést a piacon, az olaj pedig ezúttal nem drágult. A New York-ban mindenesetre 692,50 dolláron is jegyezték az arany árát, s bár "letornázta" magát csaknem 50 dollárral a nemesfém, a hét közepén már megint figyelmet érdemlő volt a 649,00 és 657,70 dollár közötti ár.