„Mivel egyes kerületekben megint szigorításokat rebesgetnek az AirBnB-vel kapcsolatban, így az is elképzelhető, hogy többen szívesen átállnának inkább a kisebb, de biztos hozammal kecsegtető hosszútávú bérbeadásra”- kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője, a belvárosi ingatlanok specialistája. -„A tavalyi nyárhoz képest több mint 5 százalékos emelkedést tapasztalhatunk az albérleti piacon. Az áremelkedés egyébként már a pandémia idején megkezdődött, annak ellenére, hogy az AirBnB lakások egy része visszaállt a rövidtávú kiadás piacára. Mindenesetre a kínálat még mindig nem tudott lépést tartani a bérlőcsoport növekedésével a belvárosban, így a mai napig nagyobb a kereslet, mint a kínálat.”
Az aktuális bérleti díjak jelenleg így alakulnak:
- Stúdiólakás - 140-160 000 forint / hó
- Nappali egy hálóval - 180 000 forint / hó felett
- Kétszobásnál nagyobb lakások - 230 000 forint / hó felett
„Mi úgy tapasztaljuk, hogy az elmúlt években általában augusztus végére és szeptember elejére koncentrálódott az ingatlancsere, ekkor jelent meg az új kereslet” - folytatja Ben-Ezra Orran. - „Ezzel szemben idén már június hónaptól számítva egész nyáron kifejezetten erős a mozgás az albérleti piacon, köszönhetően például az Erasmus-programban résztvevőknek.”
A Central Home szakértője szerint egyébként az albérletkeresők egy teljesen külön piacon mozognak, a kereslet-kínálat nincs direkt összefüggésben a vevő-eladó csoportokhoz. A Belváros pedig megint csak egy teljesen más terület, itt ritkábban fordul elő, hogy egy eladó gyors döntésekre, eladásra, vagy kiadásra kényszerül. Úgyhogy amikor mégis pangás lenne a piacon és kevesebb a kereslet mint a kínálat, akkor sem csökkennek igazán a belvárosi ingatlanárak, az eladók inkább kivárnak. Extrém helyzetekben ez természetesen változhat, a külföldi nagyvárosokhoz képest természetesen Budapesten is előfordulhat, hogy ha válság van, azonnal több lesz az eladó ingatlan, és több a potenciális bérlő is.