Meghatározó eredmény továbbá, hogy az álláskeresők aránya az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken, így a legmagasabb értéket (15 százalék) a 18-29 éves korosztály körében érte el – fontos megemlíteni, hogy eleve ebben a korcsoportban a legalacsonyabb a dolgozók aránya.
„A mostani kutatás eredményei világosan rámutatnak arra, hogy a hazai munkavállalók optimisták az újbóli sikeres elhelyezkedéshez szükséges idő reális hosszával kapcsolatban. Bár az aktuálisan álláskeresés előtt állók realisztikusabban látják az elhelyezkedés időtartamát, mint azok, akik nem keresnek új munkát, még így is átlagosan fél évvel alábecsülik a folyamat hosszát” – mondta el Kiss Márk István, a magyarországi BNP Paribas Cardif vezérigazgatója.
Azt is hozzátette: az előző év első negyedévéhez képest egyébként szinte minden területen pozitív irányú változás tapasztalható a válaszadók saját munkaerőpiaci helyzetük megítélésével kapcsolatban, melyek közül leginkább az aktuális munkahely fennmaradásával kapcsolatos bizalom erősödése a legfigyelemreméltóbb.
Pozitív fejleménynek tekinthető, hogy a tavalyi évben mért 18 százalékhoz képest mostanra már csak a megkérdezettek 16 százalék jelezte azt, hogy a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, míg ezzel párhuzamosan 8-ról 11 százalékra, valamint 19-ről 22 százalékra ugrott azok aránya, akik 7-12 hónapra, illetve több mint egy évre elegendő megtakarítással is rendelkeznek. A bővített kérdéssorból viszont most az is kiderült, hogy minden negyedik válaszadó szerint csak nagyon magas kamatokkal tudna kölcsönhöz jutni, míg 10-10 százalékuk állította azt, hogy csak kisebb vagy akár eleve kamat nélkül is hozzájuthatna banki segítséghez. A válaszadók több mint egyharmada viszont ennél is optimistábban ítéli meg a helyzetét és úgy véli, hogy akár olyan segítséget is kaphatna a családjától, amit vissza sem kell fizetni.