Vendéglátás: A vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek költségvetésében az energiaárak normalizálódását követően. Megváltoztak viszont a fogyasztói szokások az egy főre jutó vásárlási érték alacsonyabbak. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, és a reálbérek is nőnek, az éttermek forgalmának bővülését is segítheti.
Mi folyik az egyes alágazatokban?
Szálláshely szolgáltatás: Tavaly nagyjából 1000 szállodai szobát adtak át Budapesten, ahhoz hogy ismét ilyen számokat produkáljon a piac 2-3 évre is szükség lehet a szegmens ciklikussága miatt. Jelenleg is több hotel van építés és előkészítés alatt, a következő években megnyíló projektek azonban mind évekkel ezelőtt, még a hitelkamatok megugrása előtti kedvezőbb hitelkörnyezetben indultak.
Pár friss fejlesztés került ugyan bejelentésre (például a Puskás Ferenc Stadion metróállomás feletti komplexumba tervezett 170 szobás Holiday Inn & Suites Budapest Centrale), a csökkenőben lévő, de még mindig magas hitelkamatok miatt a fejlesztőket inkább a projektek közötti szelektálás és kivárás motiválja.
2024-ben maximum 4-6 szálloda 500-at meghaladó szobájával bővülhet a kínálat Budapesten, de előfordulhat, hogy egyes átadások 2025 első felére csúsznak át.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai ráerősítenek arra a várakozásunkra, hogy idén is bővülhet a szálláshely szolgáltatás szektor. Ezt támasztja alá az is, hogy az idei év első ünnepi hétvégéjén (március 15-i hosszú hétvége) több mint 300 ezer éjszakát töltöttek magyarországi szálláshelyeken a vendégek, melyből a forgalom több mint 60 százaléka belföldiekhez volt köthető. Összességében 14 százalékkal haladták meg a tavalyi március hétvégi bázisát a szálláshelyi bevételek, a legtöbb vendéget Budapest és a fürdővárosok vonzották, 6,5 milliárd forintos szállásbevételt elérve. (MBH Bank Elemzési Centrum)