Alessandro Onorato szerint a helyzet tarthatatlanná vált a világörökség részét képző Rómában a látogatók és a város lakosai számára is.
“Arányos idegenforgalmi adót akarunk bevezetni a következő évtől kezdve: a szállodában vagy más szálláshelyen egy éjszakáért fizetett ár öt százalékában gondolkodunk, amely fokozatosan csökkenne, minél távolabb esik a szálláshely a belvárostól”- idézte Onoratót a Corriere della Sera napilap római kiadása. Számításai szerint olyan térsége is lehetne a városnak, ahol egyáltalán nem kell idegenforgalmi adót fizetni.
Megjegyezte, hogy a fővárosban működő, interneten kiadott szálláshelyek hatvan százaléka a központi, első számú kerületben működik. Az egyenletesebb elosztás a többi városrészt is részesítheti a turizmus gazdasági előnyeiből - jegyezte meg.
A tömegturizmus korlátozását szolgálja az a terv is, hogy Róma központjában a következő két évben ne lehessen újabb lakásokat vagy szobákat idegenforgalmi célra kiadni.
A főtanácsos hangoztatta, hogy a történelmi városnegyedekben gombamódra szaporodnak a kizárólag turistáknak fenntartott szálláshelyek, miközben fiatal párok, diákok alig tudnak lakást bérelni. Rámutatott, hogy a belváros üzleteinek harminc százaléka felszámolta tevékenységét, és szuvenírbolttá alakult át.
“Kihalóban a kézműveshagyomány, amely Róma lelkét képviselte”
- mondta Onorato.
Adatai szerint 2023-ban közel ötvenmillió látogató érkezett Rómába, és átlagban fejenként 4,1 éjszakát töltöttek a városban. Az idei évre ennél is magasabb számokat várnak, a 2025-ös jubileumi szentévben pedig rekordot akarnak dönteni az egyházi zarándokturizmus segítségével.