A magyarországi kis- és középvállalkozások vélekedéséből kialakított konjunktúra index február óta hónapról-hónapra fokozatosan javul - kommentálta legfrissebb adatát az Ecostat. Ez a KKV-s májusi érték 46,2 százalék. A hazai vállalkozások előrejelzésének trendje a szeptemberi mélypont óta emelkedik, idén jelentős havi ingadozás nélkül. A tartós nemzetközi konjunktúra kedvező feltételeket biztosít a kiigazítások miatt lassuló belső felhasználás kompenzálására. Főként az exportképes középvállalatok értékesítési lehetősége bővül, amit a cégek igyekeznek kihasználni.
A következő fél évben a nemzetgazdasági feltételek javulásában bízik a KKV-k egyharmada, szinten maradását valószínűsíti 36 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya az egy évvel ezelőtti szintre esett vissza, mértéke 31 százalék. Saját vállalatuk rövid távú kilátásainak megítélése kedvezőbb az áprilisinál, a pesszimista várakozások 8 százalékponttal csökkentek. A hazai vállalkozások 29 százaléka tart cége helyzetének rosszabbodásától, fél éven belüli javulást 26 százalékuk vár. Márciushoz és áprilishoz viszonyítva sokat javult a termelésnövelési lehetőségek megítélése. Hat hónapon belül tevékenysége bővítését tervezi a hazai vállalatok 36 százaléka, többségük 5 százalék alatti teljesítménynövekedéssel számol. A következő évben a hazai vállalatok egynegyede tart a működési területén pozícióit megingató verseny kialakulásától. Új, tőkeerős versenytárs megjelenése a cégek 40 százaléka szerint lehetséges. A beszállítások megítélése a korábbinál kedvezőbb, a cégek 33 százaléka bízik abban, hogy együttműködése a nagyvállalatokkal sikeres lesz.
A kormányzati kiigazító program a céloknak megfelelően segíti a gazdasági egyensúly helyreállítását. Ugyanakkor a gazdaság dinamizálásához szükséges pénzforrások szűkösen állnak a KKV-k rendelkezésre. Az elmúlt időszakban a működési feltételek rosszabbodása, az adóterhek, az infláció emelkedése és a vásárlóerő szűkülése miatt a KKV szektor fejlődése megtorpant. Az államháztartás konszolidációját szem előtt tartva 2007-ben és jövőre is legfeljebb az uniós támogatási források lendítenek a hazai vállalkozások helyzetén. A kis- és középvállalatok véleménye szerint tevékenységük bővítését döntő mértékben a szűkülő hazai kereslet akadályozza. A cégek a korábbinál gyengébb kritikával említik a bizonytalan gazdasági környezetet. A KKV-k több mint a fele készletállománya szinten tartására törekszik. A cégek 27 százaléka saját előállítású készletei növelésével, egyötödük ennek csökkentésével számol. Az alapanyagok és félkésztermékek állományáról szóló prognózis április óta nem változik, a cégek 29 százaléka növekvő, 12 százaléka csökkenő készletszinttel számol gazdálkodásában. A hazai értékesítési lehetőségek rosszabbodásától a KKV-k egyötöde tart, stagnáló keresletet feltételez minden második vállalkozás. A várható külpiaci értékesítési viszonyok megítélése az elmúlt hónapban érdemben nem változott, bővülő exportlehetőségekben bízik a KKV-k 21 százaléka, változatlan szerepkört feltételez háromnegyedük.
Az első félévben a makrogazdaság gyengébb teljesítménye mellett a vásárlóerőt korlátozó és a bevételt növelő intézkedések negatívan hatottak a vállalkozások jövedelmezőségére és tőkeellátottságára. A hazai vállalatok 54 százaléka a következő fél évben nem feltételezi likviditása javulását. A pénzügyi nehézségekkel számoló cégek aránya 32 százalék. A vállalkozások átmeneti fizetési nehézségeiket elsősorban fejlesztéseik elhalasztásával, vagy banki hitel felvételével tervezik megoldani.
#page#
A belső piac várható szűkülésére tekintettel a gazdálkodó szervezetek széles köre fejlesztései elhalasztásáról döntött az elmúlt hónapokban. Jelenleg a beruházások várható alakulását nehéz becsülni, a cégek többsége új beruházások kezdését rendkívül kockázatos lépésnek tartja. Májusban a KKV-k beruházási hajlandósága 30 százalékról 36 százalékra nőtt, a fejlesztési szándékot tükröző indexek tendenciája alig változik. A beruházáshoz hitelt igénylő cégek részesedése 50 százalék. A vállalatok beruházási tevékenységét fékező objektív tényezők sorában az első helyen az elégtelen belföldi kereslet, a másodikon a bizonytalan jövő áll. A KKV-k rövid távú prognózisa javuló kapacitáskihasználást vetít előre. A következő fél évben minden második kis- és középvállalat megfelelő eszközparkkal rendelkezik tevékenysége ellátásához, kismértékű felesleg 45 százalékuknál jelent még leköthető tartalékot.
Áprilisban a várakozásoknak megfelelően az infláció lassú csökkenése vette kezdetét, az árak 8,8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az áremelkedésben elsősorban a szezonális hatások játszottak szerepet, a friss zöldségek és gyümölcsök, a tavaszi, nyári ruházati termékek átlag feletti drágulása növelte az árindexet. Elemzői álláspontok szerint az infláció érdemi csökkenése szeptembertől várható, a középtávú kilátásokat mindenki bíztatónak értékeli. Májusban a KKV szektor éves inflációs prognózisa 6,1 százalék volt, megegyezett az előző havi értékkel. A 2007 decemberére szóló előrejelzés 7,1 százalék, jóval meghaladja a reálisan várható értéket. A saját hatáskörű áremelési szándékot összegző mutató 4,5 százalék, magasabb a korábbinál. A kis-és középvállalatoknak főként a szolgáltató szektorban van áremelési lehetőségük.