Diákroham!

Augusztus a diákok hónapja a lakásbérleti piacon. A felvételi eredménye után ilyenkor ők böngészik kitartóan a hirdetési újságokat, az internetet, valamint a közvetítők lakás- és szobabérleti ajánlatait.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Augusztusban a fővárosban és az egyetemi városokban minden évben felerősödik a diák-lakásbérleti piac. A felvételi ponthatárok ismeretében ilyentájt indul meg a "roham" a kiadó kislakásokért, ami többnyire szeptember közepén le is csendesedik. Igaz az elmúlt években számos szülő döntött úgy, hogy a sikeres felvételit követően az adott városban új lakást keres megvételre tanuló gyermekének. Számuk azonban - Kala Imréné, a Kala és Társa Ingatlantanácsadó Kft. társtulajdonosa tapasztalata szerint - annak ellenére nem túl magas, hogy a kislakás havi törlesztőrészlete nem, vagy alig több a lakásért fizetendő bérleti díjnál.

A bérletet kereső diákok egy részénél egyébként a szülők vállalják fel a havi lakás- és albérleti díjat, valamint a rezsi összegét is, míg másik részüknél munkát vállalva maguk a diákok próbálják ezen költségek legalább egy részét előteremteni. A bérleti díjak néhány éve ebben a szegmensben a legtöbb városban stagnálnak, csupán a diákok igénye, na és a rezsiköltség összege emelkedik egy-két ezerrel évről-évre. Előbbi azt jelenti, hogy amíg 10-15 éve könnyebben ki lehetett adni olyan egyetem környéki használt lakásbeli szobát, ahol a tulajdonossal közös használatban volt a konyha és fürdőhelyiség, napjainkban a legtöbben csakis akkor mennek bele szobabérletbe, ha tanulótársaikkal kell megosztozniuk a mellékhelyiségeken. Ezért nem ritka, hogy hárman-négyen bérelnek ki egy többszobás új lakást, s így az említett szempont is teljesül, de a bérleti díj és rezsiköltség is megoszlik.

Új építésű

Annak, hogy a használt lakás - legyen az akár közvetlenül az egyetem melletti utcában, hagyományos társasházi vagy panel - veszített népszerűségéből, elsősorban az újlakásoknál gyakran magasabb, vagy alig kevesebb rezsi, valamint ezen lakások rossz állaga is az oka. A mai diákok ugyanis nem szívesen költöznek olyan lakásba, amely lerobbant, és amely régi, gyakran igénytelen bútorokkal felszerelt, és hiányoznak mindazok a korszerű műszaki-technikai eszközök, amelyek az új lakások esetében többnyire adottak.   

Persze Kaláné szerint a diákbérlők szempontjai ebben nem merülnek ki. Fontos még, hogy az adott lakás közel legyen a főiskolához, egyetemhez, valamint a színházak, szórakozóhelyek színteréhez, a belvároshoz, vagy ha kissé távolabb található, az egyetem és a belváros tömegközlekedési járművel is könnyen, gyorsan elérhető legyen. Ezt mérlegelve Budapesten a legkeresettebb lakás- és albérleti helyszínek a - közgazdaságtudományi és műszaki egyetemekhez közeli - Nagyvárad tér-Kálvin tér és környezete, vagyis a metró, a 6-os, 47-es és 49-es villamosok vonalán fekvő fővárosi területek.

Lakóparkban

Ha a lakásokat nézzük, a kiadásban az egyetemek közelségében épült új, fiatalok igénye szerint bebútorozott lakóingatlanok: a garzonok, egy-másfél, maximum 2 szobás lakások vezetnek. Ez utóbbiakat többnyire párban veszik ki a diákok, persze ilyen esetben alapvető igény, hogy a szobák külön bejáratúak legyenek. Napjainkban hasonló ingatlanból van bőven a kínálatban, ugyanis az itt épült (például Kornélia Rezidencia, Nádor-liget, Kondorosi lakópark) lakásainak vásárlói között szép számmal akadnak befektetők, akik éppen a diákbérlet lehetőségével kalkuláltak. Emellett a viszonylag kedvező bérleti díjak és nem túl magas rezsiköltség, valamint a jó közlekedés miatt keresettek még a diákok körében a VIII., IX. kerületek is, ezen belül például a Horváth Mihály és Ferenc tér környéke. Bár vannak kiadó új lakások bőven a XIII. kerületben, valamint Bel-Budán is, ám ezek díjai átlag 110-120 ezer forint körül mozognak, ami már magas a magyar diákbérlőknek. A külföldi diákok esetében más a helyzet: az ő kedvelt bérlakáshelyszíneik a Váci utca, a XIII. kerület frekventált részei és az Andrássy út, ahol 600-1000 euró (kb. 160-270 ezer forint) között mozog a teljesen felújított vagy új lakások havi bérleti díja.  

Az általános, diákok által is elfogadható fővárosi lakásbérleti díjak ennél jóval alacsonyabbak: az új garzonokért havonta 50-60 ezer forintot kérnek tulajdonosaik, amire rájön még a rezsi (elfogyasztott áram, víz, gáz, telefon) díja. Ennyi a kritikus összeghatár, amit a szülők még többnyire felvállalnak. A kétszobás új lakásokért (melyeket általában két diák bérel) ennél többet, havi 60-80 ezer forintot kell a rezsin kívül leróni a tulajdonosnak, a kaució pedig  általánosan egy vagy kéthavi bérleti díj.

A vidéki nagyvárosok közül Szegeden, Pécsett és Debrecenben ennél valamivel olcsóbbak a bérleti díjak. A szobabérletek átlag havi 10-12 ezer forint/szoba plusz rezsihányad körül vannak, míg a lakásbérleti díjak 1000-1500 forint/négyzetméter/hó között szóródnak. A kaució összege általában egyhavi bérleti díjnak felel meg.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo