Csoportos misszió

Az elmúlt két és fél évben a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság a megváltozott stratégiájához igazította legfontosabb partnereinek sorát is. Az állam fejlesztésekért felelős bankját ma hét, különböző finanszírozási és tanácsadási feladatok ellátására szakosodott önálló vagy részben önálló vállalat segíti missziójában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az állam tulajdonában lévő Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság (MFB Rt.) minden egyes partnere a maga szaktudásával járul hozzá ahhoz, hogy az immáron csoportként működő intézmény megvalósíthassa az egyablakos kiszolgálási modellt, és maximális hatékonysággal segíthesse a gazdaság működését, különös tekintettel a piacon nehezebb helyzetben lévő kis- és középvállalkozásokra, valamint az önkormányzatokra.

Versenyelőny a különbözőségben


Erős János
- Az MFB Rt. működését meghatározó új, 2002-es törvény szerint a banknak csak a feladata ellátásához szükséges stratégiai cégekben lehet tulajdonrésze, kivéve azokat az eseteket, amikor tőkebefektetési céllal, átmenetileg szerez kissebségi tulajdont valamely társaságban, legfeljebb 49 százaléknyi részesedésig - kezdi a beszélgetést Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank Részvénytársaság vezérigazgatója. Ez a törvényi oldal. A jogszabályi megfelelésen túl azonban MFB csoporttá alakulni "azért is jó dolog", mert a szinergiákat és a komparatív előnyöket kihasználva hatékonyabb a feladatellátás. Magyarán: miközben összehangolják együttműködésüket, hasznosítják a különbözőségükben és különállásukban rejlő versenyelőnyöket. Ám ettől még az MFB nem a kereskedelmi bankok versenytársaként van jelen a piacon.

- A nem a pénzintézeti törvény értelmezése szerinti "bankcsoport" létjogosultságát éppen az adja - hasonlatosan a Nyugat Európában is működő állami fejlesztési bankokhoz -, hogy a kereskedelmi pénzintézetek számára ma még túl kockázatos, ám az állami fejlesztési célkitűzések eléréséhez nélkülözhetetlen gazdasági szereplők felé állami és piaci forrásokat közvetít - hangsúlyozza Erős János.

A hét stratégiai partner mindegyikének önálló vezetése és saját stratégiája van, de ez utóbbi az MFB középtávú stratégiájának is részét képezi. Az MFB csoport tevékenységének ily módon való összehangolásával egy forrásból elérhetővé válik minden olyan banki termék, amelyre egy kis- és középvállalkozásnak fejlesztési célokra, hazai vagy külföldi piacbővítésre szüksége lehet, beleértve a garanciát is.

- Ráadásul maximális szakértelmet, gyors és rugalmas kiszolgálást tudunk nyújtani - teszi hozzá az MFB vezérigazgatója. Vagyis egy nehézkes monstrum helyett olyan társaságok összehangolt működése segíti a magyar gazdaság fejlődésére vonatkozó irányelvek megvalósulását, amelyek a különböző területek szakértőjeként gyorsan, rugalmasan reagálnak a piaci folyamatokra. Ezek a társaságok egytől egyig üzleti alapon működnek, önállóan gazdálkodnak, ám céljuk nem a maximális profitszerzés, hanem a vállalkozások sikeres támogatása a kormányzat gazdaságpolitikai célkitűzéseivel összhangban. Mindezt pedig különféle banki termékek - hosszú távú hitelek és tőkeinjekció - segítségével, valamint tanácsadással teszik.

Az infrastruktúrafejlesztés partnere

Az önkormányzatok településfejlesztési feladataiban az ingatlanfejlesztés és területhasznosítás mellett az infrastruktúra kiépítése is komoly súllyal szerepel. Magyarország az európai uniós csatlakozással olyan feladatokat is vállalt, mint a szennyvíz elvezetése és tisztítása, a települési szilárd hulladék elhelyezése és újrahasznosítása, az ivóvíz minőségének javítása, a megújuló energiaforrások kiaknázása. Ebben partner a Magyar Közmű (MK) Rt., az infrastruktúrafejlesztés irányában is elkötelezett, az MFB egyszemélyes tulajdonában lévő szakcég.


Bunda István
- Az önkormányzatokat az MFB hitellel segíti, mi pedig szakmai munkánkkal. Egy-egy projektnél a teljes lebonyolítást vállaljuk, egészen a beruházások előkészítésétől a befejezéséig, ideértve a részfeladatokat is. Elkészítjük az engedélyeztetési tervet, a kivitelezésnél jelen vagyunk műszaki ellenőrként, de az önerő hiányzó részét jelentő MFB-hitel ügyintézését és az uniós forrásokhoz szükséges pályázatok elkészítését is vállaljuk - ismerteti az MK Rt. küldetését Bunda István vezérigazgató.

Az anyavállalat 2003-ban és 2004-ben tőkét emelt az MK Rt-ben. Így ma a társaságnak módjában áll, hogy a tervezés költségét - ez általában a projekt 2-4 százaléka - saját erőből megelőlegezze az önkormányzat számára. A társaság 2001-es megalapítása óta több mint harminckét - többségében a szennyvízelvezetés és -tisztítás kiépítését célzó - projektben nyújtott szakmai segítséget.

- Örvendetes számunkra, hogy a kivitelezés alatt álló munkák között akad szélerőműpark és bioenergia-üzem létrehozása is, jóllehet ma még nem ez az általános. Az európai szintű infrastruktúra kiépüléséhez viszont mindenképpen szükséges - teszi hozzá Bunda István.

A kisvállalkozások őrangyala

Az EU-csatlakozás magával hozta az európai szintű környezet kialakításának szükségességét, és egyúttal a korábbiaknál is nyitottabbá tette a hazai piacot a külföldi versenytársak előtt. Ez jelentős kihívás az ország gazdasági fejlődésében motorszerepet betöltő kis- és középvállalkozások számára.

A döntően állami forrásokból gazdálkodó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi (KvfP) Rt. két évvel ezelőtt a Pénzügyminisztérium kezdeményezésére született, de rövidesen a gazdasági tárca és hét pénzintézet tulajdonába került. Alapításának célja, hogy elősegítse a kkv-k fejlődését. Tulajdonosi struktúrájában ugyan csak 1,47 százalékos részesedéssel szerepel az MFB, ám az összehangolt, egymást kiegészítő üzleti politika mégis nagyon fontos eszköze a gazdaságfejlesztésnek: tőkebefektetőként az MFB a nagyobb, a KvfP Rt. a kisebb cégek előrejutását segíti.


Arató Krisztina
A kis- és középvállalkozások fejlődésének egyik legnagyobb akadálya ugyanis a tőkehiány. A bankok vagy a kockázatitőke-befektető társaságok által kínált termékek ennek a körnek leggyakrabban túl költségesek, vagy éppen a kért feltételeknek maga a ez a kör nem tud megfelelni. A KvfP Rt. ezt az űrt igyekszik kitölteni üzleti alapon működő tőkebefektető cégként.

- Az általunk nyújtott tőkeinjekció segítségével a vállalkozások piaci potenciálja, megítélése, hitelképessége jelentősen javul. Így már képesek lehetnek a fejlődéshez szükséges forrásokat a tőlünk kapott tőkén felül bankhitellel is kiegészíteni. Sőt, ha látjuk, hogy a vállalkozás további fejlődését jelentősen elősegítené a hitelből befolyó összeg, kifejezetten tanácsoljuk és hozzásegítjük az MFB kereskedelmi bankokon keresztül nyújtott kedvező konstrukcióihoz - hangsúlyozza dr. Arató Krisztina, a társaság vezérigazgatója.

Eddig háromszázötven vállalkozás pályázott, és ebből huszonhét nyert átlagosan 60-70 millió forintos befektetést.

- A saját tőkénket fektetjük be. Ez nem támogatás, és nem hitel. Mi valójában az üzleti tervet finanszírozzuk. Az elbírálásnál szigorúan vizsgáljuk a céget, a benyújtott fejlesztési terv realitását és a termék piacképességét. Bármelyik kis- és középvállalkozás - kivéve a kifejezetten mezőgazdasági, közvetlen pénzügyi vagy ingatlanfejlesztési tevékenységet végzőket - pályázhat. A lényeg a középtávra szóló jó elképzelés, a korrekt vállalkozói szemlélet, és hogy bízzanak a vállalkozás sikerében. Az egy cégbe befektethető tőke nagysága tízmilliótól maximum százmillió forintig terjedhet, legfeljebb ötéves futamidővel. Nem célunk, hogy határozatlan időre tulajdonostársak maradjunk, hiszen a tőkénkkel újabb befektetéseket szeretnénk végrehajtani - magyarázza a szakember.

A befektetett tőke arányában a részvénytársaság tulajdonrészt szerez maximum 49 százalékig az adott vállalkozásban, szerződésben meghatározott időre és hozamért. A három-öt éves futamidő végén - illetve, ha annyira megerősödött, bármikor korábban is - a cégnek egy összegben vagy megállapodás szerinti részletekben kell kivásárolnia a KvfP Rt. tulajdonrészét. A banki hiteleknél kedvezőbb konstrukció lényege, hogy a közbülső időben a kisvállalkozásnak nem kell a törlesztőrészletekkel törődnie, van ideje a beruházás megvalósítására, a termék piaci bevezetésére és felfuttatására. A tőke után fizetendő hozam pedig jelentősen alacsonyabb, mint a hagyományos piaci hitelek kamatszintje: futamidőtől és kockázati tényezőtől függően 6-12 havi BUBOR+0-1,5 százalék. De a tőkeemelésen túl a KvfP Rt. közreműködéséből más vonatkozásban is profitálhatnak a ma még gyakran "kézi vezérléssel" működő kisvállalkozások.

- Modern üzleti szemléletmódot és vezetési struktúrát is igyekszünk közvetíteni. Az általunk feltőkésített cégek irányításában alapvetően nem veszünk részt, de folyamatosan monitorozzuk működésüket, havonta kérünk be tőlük bizonyos adatokat. Erre a kezdetekben többletmunkát jelentő adatszolgáltatásra azonban nem csak nekünk van szükségünk; ez ugyanis az átlátható gazdálkodás és a kellő időben elvégzendő korrigálás lehetőségének elengedhetetlen eszköze.

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo