A budapesti és a főváros vonzáskörzetébe az első hat hónapjában 84 ezer négyzetméternyi logisztikai és raktáringatlant adtak bérbe, 63 százalékkal többet, mint a múlt év hasonló időszakában. Ezek az adatok is a DTZ Research ipari ingatlanpiaci körképéből származnak. A bérbeadások több mint 50 százaléka továbbra is logisztikai cégekhez köthető, aminek fő oka, hogy a logisztikai kiszervezések továbbra is jellemzőek.
A regionális disztribúciós központok egyelőre "elkerülik" Magyarországot, a cégek ezeket inkább Cseh- vagy Lengyelországban állítják fel. A DTZ Research információi szerint az újonnan betelepülő gyártó és összeszerelő cégek száma alacsony, mivel Magyarország beruházásvonzó képessége, valamint az adóterhek és munkabérköltségek tekintetében hátrányba került a térség más államaival szemben.
Az elsőként piacra lépett logisztikai parkok elérték, vagy lassan elérik a teljes kiépítettségüket magas bérbeadottság mellett, így az itt bővülni vagy betelepülni kívánó cégek a további bővülési igényeiket is figyelembe véve hozzák meg döntésüket a helyszínválasztásról. Ezt felismerve a fejlesztők is további területekkel bővítik parkjaikat, például a ProLogis Szigetszentmiklóson vagy a SEGRO Biatorbágyon. Az év eddigi legnagyobb ügylete a TESCO 15.000 négyzetméteres előbérleti szerződése az Agrogate-ben. A piacra került új ingatlanok, a felszabadult területek és a bérbeadások fenntartották a korábbi üresedési mutatót, amely továbbra is 10 százalék körüli.
#page#
A kínálati oldalon a 2006 második felében tapasztalt keresletélénkülés ellenére a fejlesztők nem veszítették el óvatosságukat, a korábban tervezett ütemben folynak az építkezések. Ez várhatóan a következő hat hónapban sem változik. Jelenleg mintegy 988 ezer négyzetméter raktárterület áll rendelkezésre a fővárosban és környékén. Csak az első fél évben 60.000 négyzetméter raktárépület készült el, és 100.000 négyzetméter építés alatt lévő épület befejezése várható 2007. második félévében.
A bérleti díjak a korábbi trendet követve további csökkenést mutatnak, döntően négyzetméterenként és havonta nettó 3,5-4 eurós sávban mozognak. A városon belüli üzleti parkok árazása ennél magasabb, 4,5-6,5 eurós havi és négyzetméterenként körüli árakkal. A bérleti díj csökkenése mellett a fejlesztők által nyújtott bérletidíj-mentes időszakok, illetve az egyre rövidebb bérleti időtartamok is a kínálati piaci helyzetet jelzik.